Biologická dostupnosť alebo prečo sa prírodné vitamíny vstrebávajú lepšie?

Nedostatok vitamínov a minerálov v tele vedie k zdravotným problémom. Ich deficit môže byť napríklad spôsobený príjmom nezdravej a nevyváženej stravy bohatej na trans-mastné tuky alebo cukry, stresom, nadmerným príjmom kofeínu či nedostatočným vstrebávaním týchto látok v organizme.

image

V súčasnosti je kvalita potravín nižšia, čo je spôsobené napríklad vyčerpanosťou pôdy, používaním rozličných hnojív a pesticídov atď., a preto môžu nedostatkom vitamínov a minerálov v organizme trpieť aj ľudia, ktorí sa stravujú zdravo. Mnohým z nás sa tak zdá prirodzené siahnuť po výživových doplnkoch. Prečo by sme mali uprednostniť práve tie prírodné?

Alfou a omegou je biologická dostupnosť

Čo je to biologická dostupnosť? Zjednodušene, je to schopnosť nášho tela vstrebávať obsah účinných látok, ktoré sú zastúpené v potravinách alebo výživových doplnkoch. Očakávame, že keď si daný výživový doplnok kúpime, telo dané látky využije čo najefektívnejšie. Zaujíma vás, či takéto výživové doplnky kúpite aj u nás? Samozrejme. Kvalitné výživové doplnky, teda tie, ktoré majú vysokú biologickú využiteľnosť spoznáte nasledovne:

  • sú to produkty, kde sú zdrojom účinných látok prírodné suroviny (extrakty, koncentráty z byliniek, ovocia...)

  • konkrétna živina sa nachádza vo výživovom doplnku aj s inými biologicky účinnými látkami tak, ako v prírode. Ako príklad môžeme uviesť vitamín C z plodov šípky. V jednej kapsule tohto vitamínu sa nachádza extrakt z plodov ruže šípovej s 500 mg vitamínu C, to znamená, že okrem céčka sú v tomto výživovom doplnku aj ďalšie látky pochádzajúce zo šípok. V takejto podobe sa vitamín C vstrebáva lepšie (ide o synergický efekt) a zároveň je takýto výživový doplnok telu prirodzený. Ďalším dobrým príkladom je kolagén. V produkte FlexiForce plus je doplnený o látky, bez ktorých sa vstrebať nedokáže. Nechýba v ňom chondroitín sulfát, kyselina hyaluronová, extrakt z plodu ruže šípovej so 70 % vitamínu C, zázvorový extrakt z koreňa ďumbiera pravého, extrakt z plodu čierneho korenia a koenzým Q10.

Prírodné výživové doplnky sa vstrebávajú lepšie vďaka synergickému efektu

Ako príklad opäť uvádzame vitamín C obsiahnutý v šípkach. Okrem neho sa v šípkach nachádzajú aj ďalšie biologicky aktívne látky. Synergický efekt predstavuje celkový efekt všetkých látok v šípkach, ktorý je výraznejší ako súčet účinkov jednotlivých látok – zjednodušene povedané, v tomto prípade nemusí byť 2 + 2 = 4, ale napríklad 50. Mnohé tieto látky si teda vzájomne pomáhajú a fungujú ako jeden tím.

Čo z toho vyplýva? Prírodné výživové doplnky sú pre naše telo tou najlepšou alternatívou vďaka vysokej biologickej dostupnosti a tomu, že sú pre organizmus prirodzené. Kvalitné prírodné výživové doplnky si môžete vybrať aj v našom e-shope podľa vašich zdravotných problémov.