Prázdny košík?
Pravdepodobne preto, že ste si nevšimli naše najnovšie ponuky.
Sensilab používa na svojich webových stránkach súbory cookie, ktoré neuchovávajú osobné údaje. Niektoré súbory cookie už môžu byť nainštalované. Pokračovaním v používaní našich webových stránok vyjadrujete súhlas s ich používaním.
Kontaktujte nás online alebo telefonicky na 0233 527 829
100 % záruka spokojnosti
Doručenie zdarma nad 40 €
Menopauza je prirodzený proces, ktorý nastáva, keď vaječníky starnú a produkujú menej reprodukčných hormónov.
Telo začne prechádzať mnohými zmenami ako odpoveď na nižšie hladiny:
estrogénu
progesterónu
testosterónu
folikuly stimulujúceho hormónu (FSH)
luteinizačného hormónu (LH)
Jednou z najvýznamnejších zmien je strata aktívnych ovariálnych folikulov. Vaječníkové folikuly sú malé vačky naplnené tekutinou vo vaječníku, ktoré vylučujú hormóny a môžu uvoľňovať vajíčka zo steny vaječníka, čo umožňuje menštruáciu a plodnosť.
Zjednodušene povedané, menopauza nastáva, keď žena prestane mať menštruáciu 12 mesiacov po sebe a už nemôže prirodzene otehotnieť. Zvyčajne sa začína medzi 45. a 55. rokom života, ale môže sa rozvinúť aj pred týmto vekovým rozpätím alebo po ňom.
Menštruácia sa zvyčajne začne v priebehu rokov alebo mesiacov čoraz menej opakovať, až sa úplne zastaví. Niekedy sa môžu zastaviť aj náhle.
Väčšina žien začne po prvýkrát pociťovať príznaky menopauzy približne štyri roky pred poslednou menštruáciou. Príznaky často pretrvávajú približne štyri roky po poslednej menštruácii ženy.
Malý počet žien pociťuje príznaky menopauzy až desať rokov pred tým, ako nastane menopauza, a 1 z 10 žien pociťuje príznaky menopauzy 12 rokov po poslednej menštruácii.
Existuje mnoho faktorov, ktoré pomáhajú určiť, kedy sa u vás začne menopauza, vrátane genetiky, životného štýlu a zdravia vaječníkov. Približne 1 % žien začína menopauza pred 40. rokom života. Toto sa nazýva predčasná menopauza. Približne 5 % žien prechádza menopauzou medzi 40. a 45. rokom života. Nazývame to skorá menopauza.
Prečítajte si, čo potrebujete vedieť o menopauze.
Perimenopauza je prechodné obdobie okolo menopauzy. Je to obdobie, keď vaše vaječníky postupne začínajú produkovať menej estrogénu. Trvá až do menopauzy, keď vaječníky úplne prestanú uvoľňovať vajíčka.
Dĺžka perimenopauzy sa môže pohybovať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Mnohé ženy začínajú perimenopauzu približne medzi 45. a 50. rokom života, hoci niektoré ju zažívajú už po tridsiatke. Iné ženy perimenopauzu úplne vynechajú a do menopauzy vstúpia náhle.
Počas perimenopauzy sa menštruácia stáva nepravidelnou. Môžu sa oneskoriť alebo môžete úplne vynechať jednu alebo viac. Menštruačný tok môže byť tiež silnejší alebo slabší.
Postmenopauza sa jednoducho vzťahuje na roky po tom, čo nastala menopauza.
Hoci je menopauza prirodzený biologický proces, fyzické príznaky, ako sú návaly horúčavy, a emocionálne príznaky môžu ovplyvniť kvalitu vášho života tým, že narušia váš spánok, znížia vašu energetickú hladinu a negatívne ovplyvnia váš emocionálny stav.
Príznaky a symptómy vrátane zmien menštruácie sa môžu u jednotlivých žien značne líšiť. S najväčšou pravdepodobnosťou však zažijete, že vaša menštruácia sa stane nepravidelnou predtým, ako úplne prestane.
Vynechanie menštruácie počas perimenopauzy je bežné a očakávané. Často sa stáva, že menštruácia vynechá jeden mesiac a potom sa vráti, alebo vynechá niekoľko mesiacov a potom sa na niekoľko mesiacov opäť stane pravidelnou. Cykly sa tiež môžu skrátiť, takže vaše menštruácie budú bližšie k sebe.
Skúsenosti každej ženy s menopauzou sú jedinečné. Všeobecne však platí, že príznaky bývajú závažnejšie, keď menopauza nastane náhle alebo v kratšom časovom období.
Okrem zmien menštruačného cyklu sú príznaky perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy vo všeobecnosti veľmi podobné. Najčastejšie skoré príznaky perimenopauzy sú:
menej častá menštruácia,
silnejšia alebo slabšia menštruácia, než na akú ste boli zvyknutá,
príznaky ako návaly horúčavy, nočné potenie a sčervenanie.
Menopauza môže spôsobiť nepríjemné príznaky, ako sú návaly horúčavy a priberanie na váhe. U väčšiny žien nie je v prípade menopauzy potrebná lekárska liečba. Odhaduje sa, že 75 % žien pociťuje návaly horúčavy v súvislosti s menopauzou.
Medzi ďalšie časté príznaky menopauzy patria:
problémy so spánkom,
priberanie na váhe,
zmeny nálady,
suchosť pošvy,
ťažkosti so sústredením a problémy s pamäťou,
znížené libido,
suchosť kože, úst a očí,
zvýšené močenie,
bolesti hlavy,
zníženie svalovej hmoty,
bolestivé alebo stuhnuté kĺby,
znížená hmotnosť kostí,
menej plné prsia,
rednutie alebo vypadávanie vlasov,
zvýšený rast ochlpenia na iných častiach tela, ako je tvár, krk, hrudník a horná časť chrbta.
Našťastie existujú veci, ktorými môžete prirodzene zmierniť menšie až stredne závažné príznaky menopauzy pomocou prírodných prostriedkov a zmien životného štýlu.
Tu sú ľahko vykonateľné tipy na zvládnutie príznakov menopauzy:
Udržujte sa v pohode a zostaňte v pohodlí
Obliekajte sa do voľného, vrstveného oblečenia, najmä počas noci. To platí aj pre obdobia teplého alebo nepredvídateľného počasia. Môže vám to pomôcť zvládnuť návaly horúčavy.
Udržiavaním chladnej teploty v spálni a vyhýbaním sa ťažkým prikrývkam môžete znížiť pravdepodobnosť výskytu nočného potenia. Ak je pre vás nočné potenie pravidelnou záležitosťou, zvážte používanie nepremokavého prestieradla pod posteľnou bielizňou na ochranu matraca.
Cvičenie a regulácia hmotnosti
Skúste znížiť denný príjem kalórií približne o 400 kalórií, aby ste si pomohli regulovať hmotnosť. Cvičte primerane 20 až 30 minút denne. To môže pomôcť:
zvýšiť hladinu energie,
zlepšiť náladu,
podporiť lepší spánok,
podporiť vašu celkovú pohodu.
Doplňte svoju stravu
Na trhu existujú prírodné doplnky stravy, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky menopauzy bez akýchkoľvek hormónov alebo chemikálií, ktoré by mohli spôsobiť vedľajšie účinky. Jedným z najlepších doplnkov na trhu na zmiernenie príznakov menopauzy je M-pause.
M-pause je rastlinný doplnok, ktorý sa vyrába v EÚ podľa prísnych farmaceutických noriem. Je plný zložiek, ktoré preukázateľne zmierňujú príznaky spojené s menopauzou.
Svoju stravu môžete obohatiť aj o doplnky vápnika, vitamínu D a horčíka, ktoré podporujú zdravie kostí, zlepšujú hladinu energie a kvalitu spánku.
Cvičte relaxačné techniky
Veľkou pomocou môžu byť relaxačné a dychové techniky, napríklad joga a meditácia.
Starajte sa o svoju pokožku
Denne používajte hydratačné prípravky na zníženie suchosti pokožky. Je dobré vyhýbať sa nadmernému kúpaniu alebo plávaniu, ktoré môžu pokožku vysušiť alebo podráždiť.
Zvládnite problémy so spánkom
Môžete vyskúšať domáce prostriedky, napríklad pitie čaju alebo užívanie prírodných doplnkov. Odporúčame SleepLux - doplnok stravy na rastlinnej báze, ktorý pomáha zlepšiť kvalitu spánku. Ak máte pravidelne problémy so spánkom, poraďte sa so svojím lekárom, aby vám pomohol ich zvládnuť a lepšie si oddýchnuť.
Prestaňte fajčiť a obmedzte požívanie alkoholu
Prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa vystaveniu pasívnemu fajčeniu. Vystavenie cigaretám môže zhoršiť vaše príznaky.
Mali by ste tiež obmedziť príjem alkoholu, aby ste znížili zhoršenie príznakov. Silné pitie alkoholu počas menopauzy môže zvýšiť riziko vašich zdravotných problémov.
Znižuje nočné potenie 2x*
Znižuje návaly horúčavy 4x*
Uľahčuje chudnutie a udržiavanie hmotnosti
S klinicky testovaným patentovaným chmeľovým extraktom Lifenol® a extraktom z červenej ďateliny pre dosiahnutie maximálnych výsledkov
Doplnok stravy proti menopauze bez sóje
*Účinky produktu sa môžu u jednotlivých osôb líšiť a môžu sa líšiť od účinkov opísaných na webovej stránke.
Produkty pre Vás
Mohlo by Vás zaujímať