Toto je to, čo ženám v zime najviac chýba

Tu je šokujúci fakt: 86% Európanov nekonzumuje odporúčaných 5 porcií ovocia alebo zeleniny každý deň. To je problematické najmä v chladných mesiacoch, keď naše telo potrebuje ešte väčšiu podporu.

image

Úprimne povedané, rýchly životný štýl, ktorý všetci žijeme, spôsobuje, že je neuveriteľne ťažké zjesť svojich "5 denne" aj niekoľkokrát do týždňa, nieto ešte každý deň. Vyvážená strava si vyžaduje odhodlanie, čas, peniaze a veľa úsilia. A aj to často znamená, že svojmu telu dodáte len minimum toho, čo potrebuje na udržanie optimálneho zdravia a pohody.

Prečo je pre ženy ťažšie prijímať dostatok vitamínov?

Časté diéty, vynechávanie jedál, nepravidelný spánok, stres, sezónne zmeny, hormonálne výkyvy v tele a menštruačné cykly - to všetko prispieva k odlišným výživovým potrebám žien.

Pre mnohé ženy, ktoré sa snažia skĺbiť kariéru, rodinu, povinnosti, pochôdzky, domáce práce a každodenné aktivity, je mimoriadne ťažké dodržiavať vyváženú stravu.

A navyše je veľmi ťažké získať všetky živiny a vitamíny z potravy v dostatočnom množstve - niektoré, ako napríklad vitamín D, vitamín K a omega-3 mastné kyseliny, sú v prirodzených zdrojoch potravy prítomné v extrémne nízkom množstve, pričom živiny, ktoré konzumujeme spolu s nimi, môžu tiež brániť ich vstrebávaniu.

Bežné živiny, ktorých ženy nemajú dostatok

Aj keď je suboptimálny príjem vitamínov a minerálov bežný u oboch pohlaví, ženy majú tendenciu vynechávať nasledujúce látky:

  • Vitamín D3 - až 70% európskej populácie má jeho nízku hladinu.
  • Nerovnováha omega 3 a omega 6 - konzumujeme príliš veľa omega 6 a málo omega 3, takže viac ako 95% dospelých má suboptimálnu hladinu omega 3.
  • Železo - ženy sú náchylnejšie na nedostatok železa v dôsledku menštruácie, tehotenstva a dojčenia.
  • Vitamín B12 - približne 20% populácie, najmä vegetariáni a vegáni, má suboptimálnu hladinu vitamínu B12.
  • Vitamín E - približne 20% Európanov nekonzumuje dostatok vitamínu E.
  • Biotín - 38% žien, ktoré trpia vypadávaním vlasov, má nedostatok biotínu.
  • Vitamín K2 - až 31% dospelých má nedostatok vitamínu K.
  • Foláty - viac ako 50% populácie nedokáže plne metabolizovať foláty do ich bioaktívnej formy.

Všetky tieto problémy sa môžu objaviť počas celého roka, avšak mnohé z nich sú častejšie v zimnom období, čo je spôsobené tým, že trávime menej času na slnku, jeme menej čerstvých produktov a menej pestrú a vyváženú stravu.

Ako si všimnete, že nemáte dostatok mikroživín?

Mnohým ženám chýba viacero živín naraz, čo môže viesť k rôznym príznakom, ktoré sú často zanedbávané a považované za "normálnu" súčasť moderného života plného stresu a vysokého tempa.

Únava a svalová slabosť

Dva z najčastejších príznakov, že vám možno chýbajú niektoré živiny, sú svalová slabosť a únava. Možno nie ste unavení len z nedostatočného spánku, príliš tvrdej práce, príliš veľkého náporu.

Ak sa zdá, že únava sa nezlepšuje ani po tom, čo si oddýchnete a načerpáte nové sily, môže to byť spôsobené tým, že máte nízku hladinu vitamínu D, železa, vitamínu B12 a dokonca aj kyseliny listovej.

Oslabená imunita

Hoci oslabenie imunitného systému je v chladných mesiacoch mimoriadne časté, a to v dôsledku začarovaného kruhu príliš dlhého pobytu v interiéri, ktorý nás nielen vystavuje infekciám, ale môže viesť aj k nedostatku vitamínu D, oslabenie imunitného systému môžu spôsobiť aj iné výživové deficity.

Nedostatok železa, vitamínu B12, kyseliny listovej a vitamínu E môže tiež viesť k menej aktívnemu imunitnému systému, ktorý sa nedokáže brániť infekciám a je náchylnejší na prechladnutie a vírusy. V zime je ešte ťažšie konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu, takže nedostatok vitamínov a minerálov je ešte častejší ako po zvyšok roka.

Mozgová hmla

Zábudlivosť a nízka koncentrácia nie sú len niečím, čo by ste mali vylúčiť ako dôsledok vášho vysoko stresového životného štýlu. Často sa tieto príznaky dajú zlepšiť dostatočným príjmom DHA (omega 3 mastné kyseliny), železa, biotínu, vitamínu b12 a kyseliny listovej.

Vypadávanie vlasov, lámavé nechty a kožné problémy

Aj keď nie všetky problémy s vypadávaním vlasov, nechtov a pokožky sú spôsobené nedostatkom výživy, približne u 38% žien, u ktorých dochádza k vypadávaniu vlasov, sa preukázal nedostatok biotínu.

Zdravie krvi, buniek, kostí a srdca

Anémia je stále najrozšírenejším nedostatkom výživy na svete a najčastejšie sa vyskytuje u žien, najčastejšie v dôsledku nedostatku železa, ale vitamín B12 a foláty môžu byť prospešné aj v boji proti anémii.

Kosti strácajú svoju pevnosť častejšie u starnúcich žien ako u mužov a konzumácia primeraného množstva vitamínu D3 a vitamínu K2 počas celého života môže pomôcť udržať vaše kosti silné. Tie isté dva vitamíny chránia aj vaše srdce.

Aký je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť nízkej hladine vitamínov a minerálov?

Teraz máte všetky informácie, ktoré potrebujete, aby ste zistili, či potrebujete ďalšiu pomoc. Môžete:

  • sa pokúsiť konzumovať viac potravín, ktoré sú bohaté na určité živiny, a

  • vybrať si doplnky stravy, ktoré obsahujú ich odporúčané denné množstvo a sú jednoduchým a udržateľným spôsobom, ako zabezpečiť ich každodennú spotrebu.

Keďže však nie všetky nedostatky živín sa prejavujú zjavnými príznakmi a nie všetky doplnky sú rovnaké, nemusí to byť najlepší prístup.

Namiesto toho, aby ste každý deň konzumovali hŕbu rôznych kapsúl, vyvažovali odporúčané denné množstvá, snažili sa zistiť najlepší čas a spôsob ich požitia na zabezpečenie maximálnej absorpcie a počas ich užívania zažívali rôzne druhy nepríjemných pocitov (od rybieho dychu až po chuť železa a pálenie záhy), zvoľte si riešenie typu "všetko v 1 kapsule".

AVENOBO Multivitamín pre ženy je jedinečná multivitamínová kapsula typu "všetko v jednom"

AVENOBO Multivitamín pre ženy pokrýva najdôležitejšie mikronutričné potreby žien s najlepšími možnými vitamínmi a minerálmi v ich bioaktívnych a biologicky dostupných formách. Avenobo má unikátne riešenie "kapsula v kapsule", ktoré umožňuje prijímať pevné aj tekuté živiny súčasne, bez ich miešania alebo ovplyvnenia ich stability či účinnosti. Tým sa odlišujú od ostatných, pretože miera vstrebávania je vyššia ako u multivitamínových doplnkov, ktoré zvyčajne nájdete.

Vonkajšia kapsula obsahuje tekuté živiny - omega 3(293 mg DHA) z ultračistého rybieho oleja a 20 µg vtamínu D3 - zatiaľ čo vnútorná kapsula je naplnená pevnými zložkami (železo, vitamín B12, kyselina listová (folát), biotín a vitamín E) dodávanými v inteligentných tabletách s predĺženým uvoľňovaním, ktoré sa môžu postupne uvoľňovať v tenkom čreve, kde je vstrebávanie živín najoptimálnejšie.

Pre vás to znamená zjednodušenie každodenného užívania základných doplnkov stravy a pre vaše telo to znamená, že môže tieto živiny absorbovať a využívať čo najefektívnejšie.

Hoci náš imunitný systém potrebuje podporu multivitamínov najmä v chladnejších mesiacoch, kapsuly Avenobo Multivitamín pre ženy môžete užívať počas celého roka.