Odhalenie silného prepojenia medzi PCOS a zdravím čriev

Preskúmajte komplexné prepojenie medzi zdravím čriev a syndrómom polycystických ovárií (PCOS) a zistite, ako môže byť starostlivosť o črevá kľúčom k zvládnutiu príznakov a zlepšeniu kvality života!

Syndróm polycystických vaječníkov alebo PCOS je komplexné ochorenie, ktoré postihuje každú desiatu ženu!** Ide o hormonálnu poruchu, ktorá môže v mnohých ohľadoch narušiť život ženy. Príznaky môžu siahať od priberania na váhe a spánkového apnoe až po kožné problémy, ako je akné, nepravidelná alebo dokonca žiadna menštruácia, vypadávanie alebo rednutie vlasov a problémy s otehotnením. 

Presná príčina syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS) nie je jasná, ale vedci ho spájajú s nadbytkom mužských hormónov, čo môže súvisieť s genetikou, inzulínovou rezistenciou a zápalom. 

Vaječníky produkujú viacero hormónov vrátane estrogénu a progesterónu, ktoré sú kľúčové pre reguláciu menštruačného cyklu. Okrem týchto dôležitých hormónov sa však produkuje aj malé množstvo mužského hormónu známeho ako androgén. 

Pri PCOS je táto krehká rovnováha narušená, pretože vaječníky produkujú nadmerné množstvo androgénov, čo spôsobuje komplexnú hormonálnu nerovnováhu.

Ako to súvisí so zdravím čriev? Ukazuje sa, že dosť. Výskum naznačuje, že PCOS úzko súvisí s nerovnováhou črevného mikrobiómu!

Unveiling the powerful link between PCOS and gut health

Zistite, ako môžu vaše črevá ovplyvniť PCOS

Hoci to môže znieť zložito, črevná mikroflóra jednoducho označuje spoločenstvo mikroorganizmov žijúcich v čreve. Tieto mikroorganizmy zohrávajú dôležitú úlohu v celkovom zdraví, pomáhajú pri trávení, posilňujú imunitný systém a dokonca ovplyvňujú náladu a duševné zdravie. 

Zaujímavá je súvislosť medzi touto črevnou mikroflórou a PCOS. Štúdie zistili, že ženy s PCOS majú tendenciu mať iné zloženie týchto črevných baktérií ako ženy bez tohto ochorenia. Tento rozdiel v spoločenstve črevných mikroorganizmov by potenciálne mohol prispieť k rozvoju a progresii PCOS. 

Môže to byť spôsobené nadváhou. Nadváha, ktorá je častým príznakom PCOS, môže narušiť rovnováhu črevných baktérií. Táto nerovnováha môže viesť k zvýšenej črevnej priepustnosti, pri ktorej sa do krvného obehu dostávajú nebezpečné látky, ktoré by mali zostať v črevách. To môže vyvolať zápal, narušiť funkciu inzulínu a zvýšiť produkciu testosterónu, čo ďalej zhoršuje príznaky PCOS.

Zvýšenú priepustnosť čriev možno rozpoznať podľa príznakov, ako sú chronická hnačka, zápcha, plynatosť alebo nadúvanie, nedostatok živín, zlá funkcia imunitného systému, bolesti hlavy, mozgová hmla, nadmerná únava, kožné problémy (napr. akné), chuť na sacharidy alebo cukor, problémy s kĺbmi a ďalšie. 

Hoci je tento stav stále do istej miery lekárskou záhadou, predpokladá sa, že ho ovplyvňuje niekoľko faktorov. Okrem nadváhy k tomu prispieva aj nadmerný príjem cukru, niektoré lieky, konzumácia alkoholu, nedostatok živín a stres.

Všetky tieto problémy však majú aj svetlú stránku. Môžu existovať spôsoby, ako znížiť účinky PCOS tým, že sa postaráte o zdravie svojich čriev úpravou stravy a životného štýlu.

PCOS

Odhalenie tajomstiev zdravia čriev

Pochopenie súvislosti medzi črevnou nerovnováhou a PCOS je len začiatok. Ďalším, pravdepodobne ešte dôležitejším krokom je prijať proaktívne opatrenia na podporu zdravia čriev. 

Strava bohatá na vlákninu je skvelým začiatkom. Vláknina podporuje prospešné baktérie v črevách a možno ju získať z rastlinných potravín, ako je fazuľa, šošovica, zelenina a celozrnné výrobky. Je to jednoduchý, ale účinný spôsob starostlivosti o črevá a podpory celkového zdravia. 

Umelé sladidlá môžu negatívne ovplyvniť črevný mikrobióm a zhoršiť inzulínovú rezistenciu, čo je častý prípad PCOS. Ak si namiesto nich vyberiete prírodné sladidlá, ako je surový med alebo javorový či datľový sirup, môžete prispieť k zdraviu svojich čriev. 

Ďalším kľúčovým aspektom zdravia čriev je spánok. Nedostatok spánku môže stresovo zaťažovať organizmus, podporovať zápaly a dysreguláciu čriev. Uprednostňovanie spánku a snaha spať 7-9 hodín denne tak môže mať zásadný vplyv. 

Rozhodujúce je aj zvládanie stresu. Psychický stres sa spája s dysbiózou, nerovnováhou črevnej mikroflóry. Veľmi prospešné môžu byť relaxačné aktivity, ako je joga, meditácia alebo prechádzky v prírode. 

Ďalším dôležitým faktorom je pravidelné cvičenie. Pomáha pri spánku a zvládaní stresu a štúdie ukazujú, že môže zlepšiť aj črevný mikrobióm. Dokonca aj mierne cvičenie môže znížiť zápal a zvýšiť biodiverzitu v črevách. 

Okrem týchto zmien životného štýlu zohrávajú v zdraví čriev dôležitú úlohu aj niektoré živiny. Napríklad zinok umožňuje žalúdku produkovať žalúdočnú kyselinu, ktorá pomáha rozkladať potravu na vstrebávanie a posilňuje črevnú výstelku. Medzi potraviny bohaté na zinok patrí javorový sirup a sezamové a tekvicové semienka!

Zinc-rich foods

Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o črevá so zvýšenou priepustnosťou je zabezpečenie dostatočnej hydratácie. Voda je nevyhnutná pre správne fungovanie všetkých systémov v tele vrátane tráviaceho systému. Pomáha pri vstrebávaní živín a pomáha udržiavať zdravie sliznice tráviaceho traktu. 

Okrem týchto zmien životného štýlu a stravovania sú najlepším riešením pre zdravie čriev probiotiká. Tieto prospešné baktérie sú neopievanými hrdinami tráviaceho systému, ktorí neúnavne pracujú na jeho vyváženom a bezproblémovom fungovaní!

Viac ako jogurt - fermentované potraviny nestačia

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré pomáhajú črevnému mikrobiómu prosperovať. Nájdete ich vo fermentovaných potravinách, ako je tempeh, kimči, kyslá kapusta a jogurt. Hoci tieto prirodzene sa vyskytujúce probiotiká môžu byť užitočné, nemusia vždy poskytovať potrebnú úroveň podpory, najmä pre ľudí, ktorí bojujú s PCOS.

Účinnosť týchto probiotík sa môže výrazne líšiť v závislosti od faktorov, ako je kvalita potravín, špecifické kmene baktérií, ktoré obsahujú, a od toho, ako dobre tieto baktérie prežijú svoju cestu tráviacim systémom. Okrem toho množstvo probiotík v týchto potravinách môže byť pomerne nízke a môže byť náročné skonzumovať ich dostatočné množstvo, aby mali v našom tele dostatočný účinok.

Pre ľudí so špecifickými zdravotnými problémami môže byť na účinnú podporu zdravia čriev potrebný robustnejší a cielenejší prístup: probiotické výživové doplnky.

Skrytá pravda o účinnosti probiotík

Bohužiaľ, nie všetky probiotické produkty sú rovnako účinné, čo je spôsobené viacerými faktormi.

Medzi tieto faktory patrí počet baktérií v jednej dávke (tzv. kolónie tvoriace jednotky), typy bakteriálnych kmeňov a to, ktoré kmene boli skúmané z hľadiska ich účinnosti.

Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú vyberať probiotické výrobky s minimálne 1 miliardou kolónie tvoriacich jednotiek vrátane dobre preskúmaných probiotík, ako sú Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacillus alebo Saccharomyces boulardii. 

Ďalšou mimoriadne dôležitou vecou, na ktorú sa treba zamerať, je spôsob, akým výrobok zabezpečuje prežitie baktérií. Odhaduje sa, že v prípade bežných probiotických výrobkov sa do čreva dostane a začne fungovať len 1 % bakteriálnych kultúr**.  

Čo keby však existoval spôsob, ako zabezpečiť maximálne prežitie prospešných baktérií a poskytnúť telu nepriestrelnú ochranu pre zdravie čriev?

Ines našla riešenie a prekonala svoje ťažkosti s PCOS

Volám sa Ines a pred niekoľkými rokmi mi diagnostikovali PCOS. Pred niekoľkými mesiacmi, počas stresového obdobia v práci, som začala mať naozaj nepríjemné tráviace problémy. Mala som hrozné bolesti žalúdka, najmä po konzumácii vajec a mliečnych výrobkov - potravín, s ktorými som predtým nikdy nemala problém. 

Po jedle som sa nadúvala a mala som pocit, že som sa zdvojnásobila. Navyše mi začali vyskakovať pupienky po celej tvári, čo malo veľký vplyv na moje sebavedomie. 

Keď som zo svojho jedálnička vyškrtla niektoré potraviny, zaznamenala som mierne zlepšenie, ale nebudeme si klamať: takéto obmedzenia sú náročné. Nevyhnutne som podľahla svojim chutiam a vrátila sa na začiatok. 

Počula som, že ženy s PCOS majú často problémy s trávením, tak som si pomyslela, že to môže súvisieť. Vtedy som na internete narazila na niečo, čo sa nazýva zvýšená črevná priepustnosť. Keď som si prečítala príznaky, bolo to ako čítať si denník. Jedným z navrhovaných riešení bolo užívanie probiotík, tak som si povedala, prečo to neskúsiť.

„Nemôžem byť šťastnejšia!“ 

Pri pátraní po probiotikách som sa dozvedela, že existuje množstvo problémov so spôsobom ich výroby a skladovania, takže ich priaznivé účinky môžu byť naozaj obmedzené. Potreboval som niečo, čo je prirodzené, ale nevidel som zmysel v ich užívaní, pretože sa nezdalo, že by fungovali. Napriek tomu som si dala za úlohu nájsť to najlepšie, čo existuje, a po chvíli hľadania som to našla! 

Zúfalo som túžila po probiotikách, ktoré by fungovali, a tie ma nesklamali! Po niekoľkých mesiacoch užívania tohto produktu sa moje trávenie otočilo o 180 stupňov! Zrazu som sa po každom jedle prestala cítiť ako balón a konečne som si mohla bez námahy zapnúť džínsy. Zlepšila sa mi aj pleť. Keďže sa mi podarilo schudnúť, zlepšili sa aj niektoré ďalšie príznaky PCOS.

Celkovo som nemohla byť šťastnejšia! Tento výrobok by som určite odporučila všetkým ženám s podobnými problémami.

Synbiotic Premium – najlepšia voľba pre ženy s PCOS

Synbiotic Premium obsahuje rozmanitú a účinnú zmes bakteriálnych kmeňov s vysokou mierou prežitia a obsahuje ďalšie veľmi prospešné zložky, ktoré zlepšujú zloženie. Je najlepšou voľbou pre ženy s príznakmi PCOS, ale jeho výhody môže využiť každý, kto sa snaží zlepšiť zdravie svojich čriev.

Jednou z kľúčových vlastností prípravku Synbiotic Premium je jeho pôsobivá patentovaná zmes 9 rôznych bakteriálnych kmeňov Megaflora 9 Evo. Rôzne kmene majú v črevách rôzne úlohy a prínosy, preto je táto rozmanitosť kľúčová. Vďaka zaradeniu rôznych kmeňov poskytuje toto pozoruhodné riešenie všestrannú podporu črevnej mikroflóry. 

Sila probiotík však nemá význam, ak baktérie neprežijú cestu do čriev. Práve v tom je Synbiotic Premium skutočne výnimočný. Obsahuje jedinečnú ochrannú vrstvu ProbioAct®, ktorá zabezpečuje pozoruhodnú 90*% mieru prežitia baktérií. 

To znamená, že je zároveň 90*x účinnejší ako bežné probiotiká a že 1,1 miliardy CFU (jednotiek tvoriacich kolónie) obsiahnutých v komplexe Megaflora 9 Evo v Synbiotic Premium je rovnako účinných ako 99 miliárd CFU v bežnom, nechránenom výrobku. 

Doplnok obsahuje aj extrakt z topinamburu, ktorý podporuje silný imunitný systém, a extrakt z čakanky, ktorý podporuje zdravie pečene a pomáha pri chudnutí. Tieto rastlinné zložky ponúkajú širokú škálu výhod pre črevá, vďaka čomu je Synbiotic Premium optimálnym riešením pre zdravie čriev žien. 

Získajte exkluzívnu zľavu na Synbiotic Premium

Len na obmedzený čas ponúkame špeciálnu zľavu na tento fantastický probiotický produkt, ktorý vám pomôže podporiť trávenie a zmierniť problémy, ako je nadúvanie, zápcha, nepravidelná stolica, nedostatok energie a iné problémy so zdravím čriev! 

Sme si takí istí účinnosťou Synbiotika, že ponúkame 30-dňovú záruku vrátenia peňazí!

Poponáhľajte sa, zásoby sú obmedzené a výrobok mizne z našich pultov!

*Účinky výrobku sa môžu u jednotlivých osôb líšiť a môžu sa líšiť od účinkov opísaných na webovej stránke. Naše výrobky nie sú určené na prevenciu, liečbu alebo vyliečenie akejkoľvek choroby alebo závažného ochorenia. Je dôležité udržiavať vyváženú stravu a zdravý životný štýl.

** Zdroje: 

Drouault, Sophie, et al. “Survival, Physiology, and Lysis of Lactococcus Lactis in the Digestive Tract.” Applied and Environmental Microbiology, vol. 65, no. 11, Nov. 1999, pp. 4881–4886., https://doi.org/10.1128/aem.65.11.4881-4886.1999. 

Tehrani, Fahimeh Ramezani, and Samira Behboudi-Gandevani. ‘Polycystic Ovary Syndrome’. Contemporary Gynecologic Practice, InTech, 4 Feb. 2015. Crossref, doi:10.5772/59591. Accessed 3 Jul. 2023.  

Sun, Yan et al. “Gut microbiota dysbiosis in polycystic ovary syndrome: Mechanisms of progression and clinical applications.” Frontiers in cellular and infection microbiology vol. 13 1142041. 24 Feb. 2023, doi:10.3389/fcimb.2023.1142041 

Produkty pre Vás

Mohlo by Vás zaujímať