Čo je predčasná menopauza?

Predčasná menopauza, teda nástup menopauzy pred obvyklým vekovým rozmedzím 51 až 52 rokov, môže byť pre ženy významným a niekedy nečakaným prechodom, najmä ak nastane pred 45. rokom života. Tento stav je síce prirodzený, ale pokiaľ k nemu dôjde skôr, než sa predpokladalo, môže pre ženu predstavovať jedinečnú výzvu, ktorá ju ovplyvňuje ako fyzicky, tak emocionálne a bez správnych informácií a podpory sa môže cítiť izolovaná.

Early menopause

Podrobnejšie skúmanie predčasnej menopauzy

Keď hovoríme o predčasnej menopauze, myslíme tým ukončenie menštruačného cyklu ženy medzi 40. a 45. rokom života. Pokiaľ sa tak stane už pred 40. rokom veku, spadá tento stav do kategórie primárnej ovariálnej insufiencie (POI). Tento stav však nie je taký vzácny, ako by sa mohlo zdať, a postihuje približne 3,5 % ženskej populácie. Bez ohľadu na to je dôležité si uvedomiť, že fyziologické zmeny spojené s menopauzou môžu začať niekoľko rokov predtým, než menštruácia úplne ustane, takže je užitočné, aby ženy poznali príznaky, voči ktorým treba byť ostražitá.

Hľadanie príčin predčasnej menopauzy

Príčiny predčasnej menopauzy môžu byť rozmanité. V značnom počte prípadov, až v 90 %, nemusí byť presná príčina určená. Existuje však jasná genetická súvislosť – ak vaša mamička alebo sestra prešla predčasnou menopauzou, je väčšia pravdepodobnosť, že vás to čaká tiež. Medzi ďalšie príčiny patria:

 • Chirurgická menopauza, ktorá je vyvolaná odstránením vaječníkov alebo maternice. Jej účinky môžu byť výraznejšie, pretože k nim dochádza náhle, nie postupne v priebehu niekoľkých rokov.
 • Liečba rakoviny, ako je chemoterapia a rádioterapia, ktoré môžu ovplyvniť funkciu vaječníkov a spôsobiť predčasnú menopauzu.
 • Autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém chybne napáda sám seba, čo má vplyv na reprodukčné orgány.
 • Etnický pôvod, pričom niektoré štúdie naznačujú, že predčasná menopauza je častejšia u žien rôzneho etnického pôvodu, najmä u žien ázijského pôvodu.

Rozpoznanie príznakov predčasnej menopauzy

Príznaky predčasnej menopauzy sa väčšinou zhodujú s príznakmi prirodzenej menopauzy a môžu zahŕňať:

 • Poruchy spánku, často spôsobené nočným potením.
 • Zvýšenie hmotnosti, najmä v oblasti stredu tela, čo je veľmi častý príznak.
 • Celkový pocit únavy, ktorý môže byť priamym dôsledkom zlej kvality spánku.
 • Návaly tepla a nočné potenie, čo sú náhle a intenzívne pocity tepla, ktoré môžu byť nepríjemné a rušivé.
 • Kĺbové problémy, pretože klesá hladina hormónu estrogénu, ktorý sa podieľa na tlmení zápalu a udržiavaní mazivosti kĺbov.
 • Kognitívne problémy, často označované ako „mozgová hmla“, ktoré zahŕňajú celý rad príznakov od zábudlivosti až po problémy so sústredením.
 • Emočné výkyvy, vrátane zvýšeného stresu, úzkosti a pocitov depresie.
 • Zníženie sexuálnej túžby, ktoré možno pripísať hormonálnym zmenám a fyzickým príznakom menopauzy.
 • Zmeny menštruačného cyklu, ktoré sú často prvým znateľným príznakom prechodu do menopauzy.

Diagnóza

Ak máte menej ako 45 rokov a pociťujete príznaky menopauzy, môže vám váš praktický lekár navrhnúť krvné testy na stanovenie hladiny folikuly stimulujúceho hormónu (FSH), ktorý má tendenciu sa zvyšovať s blížiacou sa menopauzou. Vyhodnotením hladiny FSH môže váš praktický lekár určiť, či vaše príznaky súvisia s menopauzou. Tento test sa obvykle opakuje po štyroch až šiestich týždňoch a môžu po ňom nasledovať ďalšie testy, ktoré určia, či vaše príznaky súvisia s menopauzou alebo nie.

Je možné predčasnú menopauzu liečiť?

Predčasnú menopauzu bohužiaľ zvrátiť nemožno, ale jej príznaky je možné zvládnuť. Výnimkou však môže byť situácia, kedy si stále prajete založiť rodinu – v takom prípade môže byť potrebná pomoc odborníka.

Early menopause

Liečba často zahŕňa hormonálnu substitučnú terapiu (HRT) alebo užívanie antikoncepčných tabletiek na vyrovnanie hormónov a zmiernenie príznakov. Táto liečba slúži aj na zníženie rizika dlhodobých zdravotných problémov spojených s častou menopauzou, ako je osteoporóza a kardiovaskulárne ochorenia.

Zdravotné riziká predčasnej menopauzy

Predčasná menopauza je viac ako len skorší koniec menštruácie. V skutočnosti môže mať významné dôsledky pre vaše dlhodobé zdravie:

Osteoporóza: stav, ktorý sa vyznačuje krehkosťou a rednutím kostí, čo ich robí náchylnejšími k zlomeninám. Estrogén zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní hustoty kostí a jeho znížená hladina počas predčasnej menopauzy môže viesť k zvýšenému riziku osteoporózy. Z tohto dôvodu vás váš praktický lekár môže odoslať na vyšetrenie DEXA, ktoré zmeria pevnosť vašich kostí a posúdi riziko zlomenín.

Srdcové ochorenie: estrogén tiež prispieva k zdraviu kardiovaskulárneho systému tým, že reguluje krvný tlak a hladinu cholesterolu a zabraňuje hromadeniu arteriálnych plakov. S nástupom predčasnej menopauzy môže pokles estrogénu zvýšiť riziko srdcových ochorení.

Problémy s plodnosťou: predčasná menopauza môže mať vplyv na plodnosť, čo predstavuje problém pre ženy, ktoré chcú otehotnieť. Odborníci na plodnosť môžu ponúknuť poradenstvo a možnosti liečby, napríklad umelé oplodnenie metódou in vitro (IVF). Pre tých, ktorí plánujú dopredu, môže byť vhodným variantom použitie uskladnených vajíčok.

Riziko rakoviny prsníka: obavy zo vzťahu medzi predčasnou menopauzou, hormonálnou substitučnou liečbou (HRT) a rakovinou prsníka sú pomerne časté. Výskumy však ukazujú, že predčasná menopauza môže byť spojená s nižším rizikom rakoviny prsníka a toto sa riziko sa môže ďalej znížiť udržiavaním zdravej hmotnosti.

Život s predčasnou menopauzou

Psychologický vplyv predčasnej menopauzy by sme nemali podceňovať. Môže byť obzvlášť nepríjemná pre ženy, ktoré nemali možnosť mať deti alebo ktoré majú pre svoje reprodukčné roky iné plány.

Štúdie preukázali, že ženy, ktoré vstúpia do menopauzy pred 40. rokom veku, často pociťujú zvýšenú mieru depresie a stresu, spolu so znížením sebavedomia a celkovej životnej spokojnosti, v porovnaní s tými, ktoré vstúpia do menopauzy po päťdesiatke. Tieto emocionálne problémy sú umocnené bežnými príznakmi menopauzy, medzi ktoré patria výkyvy nálad, úzkosť a stres, čo môže pocity trápenia ešte zhoršiť.

Vzhľadom na tieto problémy je veľmi dôležité zabezpečiť primeranú starostlivosť a podporu. V tomto období môže pomôcť podpora od priateľov, rodiny alebo lekára.

Prečítať si o skúsenostiach iných žien prechádzajúcich predčasnou menopauzou môže navyše poskytnúť útechu a pocit spolupatričnosti. Okrem emocionálnej podpory je dôležité uprednostniť starostlivosť o seba samého. Vyvážená strava, dostatočný spánok, pravidelná fyzická aktivita a účinné techniky zvládania stresu môžu prispieť k lepšej regulácii nálady a zvládaniu príznakov počas tohto obdobia.

Zdravé návyky na zvládanie príznakov

Prijatie určitých zdravých návykov môže významne pomôcť pri zvládaní príznakov spojených s predčasnou menopauzou. Tu je len niekoľko z nich, ktoré môžu pomôcť:

Zvýšte príjem vitamínu D: vitamín D je nevyhnutný pre zdravie kostí, najmä preto, že predčasná menopauza zvyšuje riziko osteoporózy. Tento vitamín napomáha vstrebávaniu vápnika a podporuje zdravú pevnosť kostí. Výskum navyše naznačuje súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a zvýšeným rizikom depresie a porúch nálad.

Pravidelné cvičenie: záťažové aktivity, ako je chôdza, posilňovanie, tanec, aerobik a plávanie môžu pomôcť udržať pevnosť kostí a funkciu svalov, zmierniť bolesti kĺbov a znížiť riziko zlomenín. Cvičenie je tiež účinné pri znižovaní stresu, úzkosti a depresie, čo zohráva zásadnú úlohu pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Strava a životný štýl vhodné pre menopauzu: vyvážená strava bohatá na živiny môže podporiť hormonálnu rovnováhu a zdravie kostí. Fyzická aktivita by mala byť pravidelnou súčasťou vášho životného štýlu a je rozumné obmedziť konzumáciu alkoholu a prestať fajčiť. Odporúča sa tiež pravidelne sledovať krvný tlak. Tieto opatrenia môžu pomôcť zmierniť niektoré potenciálne zdravotné riziká spojené s predčasnou menopauzou.

Výživové doplnky: pre tých, ktorí hľadajú prírodné prostriedky, ktoré by doplnili ich životný štýl a lekársku liečbu, ponúkajú výživové doplnky, ako je náš M-Pause, bezhormonálna možnosť, ako zvládať príznaky menopauzy. M-Pause je navrhnutý zo 100% prírodných zložiek, ktoré zmierňujú príznaky menopauzy a perimenopauzy a podporujú ženy na ich ceste za pohodou!

Osvojením si týchto zdravých návyku môžete svojmu telu vytvoriť priaznivé prostredie na zvládnutie zmien, ktoré predčasná menopauza prináša, čo môže znížiť závažnosť príznakov a zlepšiť celkovú kvalitu vášho života.

Produkty pre Vás