Sprievodca prežitím menopauzy: od prvých príznakov po postmenopauzu

85 % žien vo vekuokolo 30 a 40 rokov pociťuje (peri)menopauzálne príznaky, ktoré môžu trvať až 10 rokov pred nástupom menopauzy**.

Hoci ide o prirodzenú a nevyhnutnú súčasť života, môže sa z toho stať poriadny kolotoč. Nepravidelná a silná menštruácia, návaly horúčav a nočné potenie, poruchy spánku a dokonca aj mozgová hmla a priberanie. To všetko sú príznaky prechodu organizmu do menopauzy.

Surviving menopause: a guide

Pochopenie priebehu menopauzy

Menopauza je úplne normálna fáza v živote každej ženy a je to obdobie, keď nemáte menštruáciu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. V priemere nastáva okolo 45. až 55.roku života, ale každá cesta je jedinečná! U mnohých žien nastáva predčasná menopauza pred 45. rokom života.

Prechod do menopauzy, nazývaný perimenopauza, môže byť veľmi rôzny. Môže sa začať až 10 rokov pred menopauzou, a hoci niektoré ňou môžu prejsť bez väčších problémov, väčšina žien prechádza búrkou fyzických a emocionálnych zmien. 

Tieto zmeny sú spôsobené tým, že vaječníky produkujú čoraz menej estrogénu, až sa produkcia počas menopauzy úplne zastaví. 

Dva roky pred nástupom menopauzy sú najťažšie, pretože dochádza k najväčšiemu poklesu estrogénu. Po menopauze, na začiatku postmenopauzy, môžete pociťovať určitú úľavu, ale nie každý ju pociťuje. Mnoho ľudí trpí príznakmi menopauzy ešte niekoľko rokov (alebo aj desať rokov) po poslednej menštruácii. 

Príznaky sa u každej ženy prejavujú inak, ale je ľahké ich rozpoznať!

Prvé príznaky menopauzy

Prechod do menopauzy u každej ženy je ovplyvnený kombináciou faktorov, ako sú genetika, životný štýl a celkový zdravotný stav. Niektoré môžu pociťovať len niekoľko zmien, zatiaľ čo väčšina bude mať celý rad nepríjemných príznakov.


PMS

Prvé príznaky môžu byť nenápadné a môžu sa objaviť v podobe nepravidelnej menštruácie. Vaše cykly môžu byť kratšie alebo dlhšie, slabšie alebo silnejšie, prípadne vám menštruácia môže na niekoľko mesiacov úplne vynechať. U mnohých ľudí sa príznaky PMS počas tohto obdobia zhoršujú. 

Ženy môžu tiež bojovať s nočným potením, problémami so spánkom a výkyvmi nálad. Telo začne prenášať hmotnosť z bokov a stehien na brucho a tuk sa môže začať hromadiť oveľa rýchlejšie. Zďaleka najčastejším príznakom sú však návaly horúčav. V jednej chvíli sa môžete cítiť, akoby ste sa vyhrievali na Sahare, a v ďalšej akoby ste mrzli v Arktíde.

Ďalšie zmeny, ktoré môžu nastať počas tohto obdobia, sú:

  • pomalý metabolizmus,
  • nadúvanie,
  • vaginálna suchosť a nepohodlie, 
  • naliehavé močenie,
  • únava a pokles energie,
  • problémy s pamäťou a koncentráciou,
  • zmeny libida,
  • suchú pokožku a 
  • vypadávanie vlasov.

Ako zvládnuť prechod

Všetky fázy menopauzy môžu prinášať mnohé výzvy, fyzické aj emocionálne. Pre väčšinu žien môže byť samotná myšlienka na menopauzu zdrvujúca. Od krízy identity až po pocit, že sa uzatvára jedna kapitola vášho života, toto obdobie môže spôsobiť neistotu a vážne ovplyvniť váš život. 

Mnohé ženy počas menopauzy zažívajú hlboký pocit straty. Uvedomenie si, že už nie je možné mať dieťa, môže byť ťažkou psychickou zmenou a môže spôsobiť pocit odlúčenia od identity plodnej ženy.

Pre tie, ktoré prechádzajú ranou menopauzou pred 45. rokom života, môže byť táto situácia obzvlášť skľučujúca. Dochádza k rozporu medzi tým, ako vnímate samy seba, a tým, ako menopauzu vnímajú ostatní. Máte pocit, že by ste mali byť stále na vrchole svojich síl, ale vaše telo vám hovorí niečo iné.Woman exercising

Zmeny tvaru tela a priberanie môžu ovplyvniť sebavedomie a vnímanie tela, pretože žena v zrkadle sa vám čoraz menej podobá. 

Návaly horúčavy, ktoré prichádzajú bez varovania, môžu spôsobiť, že sa uprostred zimy budete cítiť ako v trópoch. Nočné potenie vás pripraví o pokojný spánok a bráni vám odpočívať.

Menopauza nastáva u mnohých žien v najlepších rokoch. Kombinácia fyzických príznakov, výkyvov nálad a mozgovej hmly môže ovplyvniť pracovný výkon a produktivitu.

Každý deň sa môže zmeniť na divokú jazdu, až začnete mať pocit, že nemáte kontrolu nad svojím životom. Nanešťastie, príznaky môžu trvať roky, preto je dôležité riešiť ich skôr, ako vás úplne ovládnu.

Päť prírodných spôsobov, ako zmierniť symptóm menopauzy

Niektoré zmeny životného štýlu môžu pomôcť zlepšiť príznaky menopauzy a prekonať túto fázu ľahšie a pohodlnejšie. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako si počas tohto obdobia udržať pohodu. 

1. Hýbte sa! 

Pravidelná fyzická aktivita má počas menopauzy množstvo výhod. Môže zlepšiť náladu, zvýšiť hladinu energie a podporiť lepší spánok. Obzvlášť užitočné môžu byť aktivity ako chôdza, joga, plávanie a posilňovanie. 

Okrem toho cvičenie pomáha udržiavať normálnu hmotnosť, čo môže tiež zmierniť niektoré príznaky menopauzy.

Ladies with yoga mats

2. Hydratujte sa

Suchá pokožka je počas menopauzy bežným problémom. Vypiť 8-12 pohárov vody denne môže pomôcť pri zmiernení tohto príznaku. Zároveň sa tým zníži nadúvanie súvisiace s hormonálnymi zmenami. Okrem toho pitie vody zrýchľuje metabolizmus a môže pomôcť predchádzať priberaniu na váhe.


Hydration is key

3. Nevynechávajte jedlá 

Nepravidelné stravovanie a vynechávanie jedál môže zhoršiť niektoré príznaky, pretože negatívne ovplyvňuje metabolické zdravie a môže poškodiť hormonálne zdravie.

Eat at regular intervals

4. Uprednostňujte vyváženú stravu 

Vyvážená strava bohatá na bielkoviny pomáha predchádzať strate svalovej hmoty a zvyšuje pocit sýtosti, čo podporuje chudnutie. Môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi a podporiť hormonálnu rovnováhu.

Zníženie príjmu rafinovaného cukru, kofeínu a alkoholu môže tiež zmierniť návaly tepla a nočné potenie.


Eat a balanced diet

5. Prírodné výživové doplnky s fytoestrogénmi

Zmeny životného štýlu často nestačia na zmiernenie príznakov menopauzy. Preto sú doplnky stravy s fytoestrogénmi skvelou pomocou! 

Fytoestrogény sú rastlinné zlúčeniny, ktoré napodobňujú aktivitu estrogénu v tele. Môžu pomôcť vyrovnať hladinu hormónov a zmierniť príznaky, ako sú návaly horúčavy a nočné potenie.

Tieto zlúčeniny sa nachádzajú v rastlinách, ako je chmeľ a červená ďatelina, u ktorých sa preukázalo, že dokážu vyplniť medzeru v klesajúcej hladine estrogénu počas (peri)menopauzy. 

Prečítajte si, ako Lena zlepšila kvalitu svojho života výberom prírodných výživových doplnkov bez hormónov!

Pre Lenu bola menopauza hrôzou

Ahoj, som Lena a rada by som sa s vami podelila o svoj príbeh o tom, ako som sa vyrovnala s menopauzou. Keď som dovŕšila 44 rokov, mala som pocit, že som práve začala žiť svoj život tak, ako som chcela. Bola som rozvedená a obe moje deti boli na univerzite, takže som bola v podstate sama. Ale nevadilo mi to, mala som čas pre seba a mohla som si užívať nové záujmy. Mala som v pláne prihlásiť sa na kurzy salsy, naučiť sa vyrábať keramiku a možno aj spoznať niekoho nového. 

Ale práve keď som si chcela užívať slobodu, moje telo sa začalo obracať proti mne. Moja menštruácia trvala viac ako týždeň a zvyčajne som netušila, kedy ju mám očakávať. Navyše boli strašne bolestivé. Pamätám si, že som viackrát volala do práce, že som chorá!

To bol len začiatok. Nedokázala som sa sústrediť a bola som celý deň veľmi unavená. Ale keď som si konečne ľahla, nemohla som zaspať. Potila som sa a niekedy mi bolo tak horúco, že som sa v posteli len prevracala. 

Všetky moje plány išli bokom. Mala som pocit, že nedokážem ovládať svoje telo a nenávidela som to. Nemohla som byť aktívna a nechcela som byť medzi ľuďmi, pretože som nikdy nevedela, kedy ma návaly horúčavy opäť zasiahnu. 

Nemohla som sa dočkať, kedy príde menopauza, ale môj lekár povedal, že vzhľadom na môj vek to môže trvať roky! Nevedela som si však predstaviť, že by som takto žila ešte minútu, nieto ešte roky!

Premýšľala som, či existuje spôsob, ako moje problémy vyriešiť prirodzene. Zmenila som stravu, prestala som piť alkohol a snažila som sa začať deň krátkou prechádzkou. Spočiatku som si myslela, že vidím rozdiel, ale asi to bolo skôr zbožné želanie.

The hot flashes are finally gone!

Lena: „Konečne spím celú noc a návaly horúčav sú preč!“ 

Prečítala som si veľa článkov a dokonca som si nechala predpísať hormonálny doplnok, ktorý mi mal pomôcť zmierniť niektoré príznaky, ktoré som pociťovala. Ale aby som bola úprimná, mala som z užívania hormónov obavy a po ich užívaní som sa necítila lepšie. 

Vtedy som začala čítať rôzne fóra. Potrebovala som jednoducho vedieť, čo robia iné ženy a či im niečo pomáha.

Jedna žena, ktorá bola približne v rovnakom veku ako ja, mi odporučila M-Pause.  Bola som zvedavá, v čom je tento produkt iný, a vtedy som sa dozvedela o fytoestrogénoch. Nikdy som netušila, že je možné vyrovnať hladinu estrogénu bez akýchkoľvek hormónov! 

Rozhodla som sa ho vyskúšať a ukázalo sa, že je to presne to, čo som potrebovala. Užívam ho už šesť mesiacov a som veľmi rada, že som začala! Bolestivá menštruácia sa dá zvládnuť a návaly horúčavy sú preč! 

Cítim sa teraz taká slobodná. Opäť som získala kontrolu nad svojím telom a môžem úprimne povedať, že mám pocit, akoby som menopauzou ani neprešla. Konečne mám energiu byť aktívna, tancovať a venovať sa svojim koníčkom.

M-Pause mi v posledných mesiacoch zachránil krk. Umožnil mi získať späť sebadôveru. Veľmi si užívam svoje hodiny salsy! Ale bez pomoci M-Pause by som to nikdy nedokázala!

M-Pause – na pokojnú a pohodlnú (peri)menopauzu

Prechodným obdobiam pred a po menopauze sa nevyhnete, ale existuje spôsob, ako sa v tomto náročnom období života cítiť (a vyzerať) lepšie. M-Pause je úplne prírodné a bezhormonálne riešenie na podporu organizmu v období hormonálnych zmien.

Vďaka výťažkom z chmeľu a červenej ďateliny prináša M-Pause úľavu pri poklese estrogénu v tele a pomáha zmierniť život ovplyvňujúce príznaky spojené s perimenopauzou a menopauzou.

M-Pause je ideálnym doplnkom vášho denného režimu na podporu pohodlnej menopauzy s menším počtom návalov horúčavy a nočného potenia, lepším spánkom a väčším sústredením počas dňa.

Pre väčšie sebavedomie a vitalitu - aj počas náročných hormonálnych zmien.

Vyskúšajte M-Pause s pokojom v duši!

Len na obmedzený čas je k dispozícii špeciálna ponuka na M-Pause, ktorú si nesmiete nechať ujsť!

 A pretože sme si tak istí účinnosťou tohto produktu, ponúkame 30-dňovú záruku vrátenia peňazí. 

Využite túto akciu a získajte späť kontrolu nad svojím telom. Poponáhľajte sa, zásoby sú obmedzené!

**Zdroje

Fugate Woods, N., PhD, RN, Sullivan Mitchell, E., PhD, RN. “Symptoms during the perimenopause: prevalence, trajectory, and significance in women’s lives”. The American Journal of Medicine (2005), Vol 118, 145-245. https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(05)00885-5/pdf 

Cleveland Clinic Medical. “Menopause: What It Is, Age, Stages, Signs & Side Effects.” Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause 

“11 Natural Ways to Reduce Symptoms of Menopause.” Healthline, www.healthline.com/nutrition/11-natural-menopause-tips 

Mohlo by Vás zaujímať