Menopauza a návaly tepla

Návaly tepla sú náhle vlny tepla, ktoré prechádzajú telom a tvárou, často sprevádzané potením a búšením srdca. Zatiaľ čo niektoré ženy ich zažívajú príležitostne a bez výrazných ťažkostí, u iných sú návaly časté a intenzívne, čo môže narušiť ich spánok, prácu a celkovú pohodu.

Hot flushes in menopause

Príčina návalov tepla

Návaly tepla sú spôsobené predovšetkým hormonálnymi výkyvmi, najmä zníženou hladinou estrogénu, ktorá narúša reguláciu telesnej teploty. Môžu začať počas perimenopauzy – fázy predchádzajúcej menopauze, kedy ešte máte menštruáciu – a môžu pretrvávať aj niekoľko rokov potom.

Sú návaly tepla závažným problémom?

Všeobecne sú návaly tepla neškodné. Ak sú však sprevádzané príznaky, ako je úbytok hmotnosti, hnačka alebo svalová slabosť, je nevyhnutné poradiť sa s praktickým lekárom, aby vylúčil iné príčiny.

Dajú sa návaly tepla zvládať?

Zvládanie návalov tepla závisí výhradne od závažnosti ich dopadu na váš každodenný život. Zatiaľ čo pre niektoré ženy môžu byť relatívne mierne a nevyžadujú žiadnu liečbu, pre iné môžu byť rušivé o niečo viac. Našťastie existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre ich zmiernenie.

Zmeny životného štýlu

Zmena niektorých životných návykov môže výrazne zmierniť návaly tepla. Aj keď sa môže zdať, že zladiť životný štýl so zhonom moderného života je náročné, aj malé zmeny môžu priniesť značné výhody. Jednoduché zmeny životného štýlu, ako je cvičenie jogových dychových techník alebo iných relaxačných cvičení, môžu priniesť znateľný rozdiel.

Obmedzte alkohol

Alkohol môže ovplyvniť reguláciu teploty v tele. Pri odbúravaní alkoholu v pečeni vzniká teplo, ktoré zhoršuje návaly tepla. Alkohol navyše rozširuje cievy, čo vedie k červenaniu tváre a dokonca k poteniu, pretože sa vaše telo snaží zbaviť toxínov.

Zbavte sa svojho kofeínového návyku

Kofeín je stimulant, ktorý môže vyvolať pocit nervozity, návaly tepla a búšenie srdca.

Prestaňte fajčiť

Nikotín obsiahnutý v cigaretách spôsobuje, že sa v tele uvoľňujú chemické látky, ktoré zvyšujú srdcový tep a telesnú teplotu, čo spôsobuje návaly tepla.

Naučte sa zvládať stres a úzkosť

Stres a úzkosť môžu aktivovať reakciu nervového systému „bojuj alebo uteč“, čo vedie k návalom tepla a poteniu. Kognitívno-behaviorálna terapia sa ukázala ako účinný prístup k zvládaniu príznakov menopauzy, vrátane návalov tepla.

Poraďte sa so svojim praktickým lekárom

Poraďte sa so svojim praktickým lekárom o všetkých liekoch, ktoré užívate, alebo o zdravotných problémoch, pretože niektoré z nich môžu návaly tepla zhoršiť. Váš praktický lekár vám môže poradiť, ako tieto účinky zvládnuť.

Chlaďte sa

Úprava prostredia môže pomôcť zvládnuť nepríjemné pocity pri návaloch tepla. Voľte ľahšie oblečenie a vrstvite, aby ste si ho mohli ľahšie vyzliecť. Vymeňte existujúce lôžkoviny za ľahšie a kúpte si chladiace vankúše, aby ste zabránili prehriatiu, a udržujte svoju spálňu chladnú nastavením termostatu alebo v prípade potreby pomocou ventilátora.

Hot flashes

Možnosti hormonálnej liečby

Veľmi účinnou možnosťou riešenia návalov tepla v období menopauzy je hormonálna substitučná liečba (HRT), ktorú vám môže odporučiť váš praktický lekár. Návaly tepla sú primárne vyvolané poklesom hladiny hormónov, najmä estrogénu, a HRT sa snaží tieto hormóny doplniť. Okrem toho HRT prináša aj ďalšie zdravotné výhody, napríklad znižuje riziko osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení, najmä ak je zahájená do desiatich rokov od nástupu menopauzy.

Nehormonální možnosti

HRT nie je univerzálnym riešením a je dôležité si uvedomiť, že je to len jedno z niekoľkých dostupných riešení. Pre tých, ktorí nemusia byť vhodnými kandidátmi na HRT, existujú alternatívne spôsoby, ktoré sú účinné pri zvládaní príznakov, ako sú návaly tepla. Tieto možnosti však vyžadujú starostlivé zváženie a diskusiu s praktickým lekárom kvôli možným nežiaducim účinkom.

Klonidín

Tento liek, ktorý sa používa primárne na liečbu vysokého krvného tlaku, je jedinou nehormonálnou liečbou návalov tepla registrovanou vo Veľkej Británii. Je to vynikajúca alternatíva, pokiaľ je HRT považovaná za nebezpečnú. Nemusí však byť vhodný pre osoby užívajúce určité lieky alebo osoby s nízkym krvným tlakom. Vo vyšších dávkach môže klonidín narúšať spánok, čo je faktor, ktorý bude musieť váš praktický lekár pred predpísaním zvážiť.

Gabapentín

Gabapentín, ktorý sa obvykle používa na tlmenie epilepsie alebo chronickej nervovej bolesti, je tiež známy tým, že zmierňuje návaly tepla. Bohužiaľ vyššie dávky môžu viesť k nežiaducim účinkom, ako je ospalosť, sucho v ústach a priberanie na váhe.

Antidepresíva

Niektoré antidepresíva, konkrétne selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI) a selektívne inhibítory spätného vychytávania noradrenalínu (SNRI), môžu byť predpísané ako alternatíva na liečbu návalov tepla, pokiaľ použitie HRT nie je bezpečné. Túto možnosť je nevyhnutné konzultovať so svojim praktickým lekárom, pretože tieto lieky nie sú na liečbu návalov tepla licencované a vo vysokých dávkach môžu tiež vyvolať nežiaduce účinky, z ktorých niektoré napodobňujú príznaky menopauzy, vrátane zníženia libida, nevoľnosti a sucha v ústach.

M-Pause od Sensilabu

Okrem týchto spôsobov zvážte vyskúšanie M-Pause, 100% prírodného doplnku stravy bez hormónov, ktorý vyvinula spoločnosť Sensilab. M-Pause bol navrhnutý na podporu žien, ktoré zažívajú príznaky menopauzy a perimenopauzy a ponúkajú prirodzený prístup k zníženiu návalov tepla a udržaniu pocitu pokoja a pohodlia.

Na záver

Návaly tepla sú niečo, čo má mnoho žien prechádzajúce menopauzou spoločné. Napriek tomu, že zmena životného štýlu môže priniesť úľavu, je dôležité viesť otvorený dialóg so svojím lekárom o všetkých dostupných možnostiach liečby, vrátane HRT a užívania prírodných doplnkov stravy, ako je M-Pause, aby ste pre seba našli ten najvhodnejší prístup. Pamätajte, že vyhľadanie pomoci je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť.