Ako sa zbaviť kandidy v 3 jednoduchých krokoch

Nadúvanie, vaginálny výtok, tráviace problémy, neobvyklé vetry, chuť na sladké a mozgová hmla majú viac spoločného, než si myslíte. Všetky tieto príznaky môžu byť spôsobené premnožením jednej zákerné kvasinky – kandidy! Zistite, ako kandidu vyliečiť prirodzene a trvalo.

Problémy s kandidou

Kvasinka, ktorá stojí za všetkými vašimi problémami

Kandida je druh kvasiniek, ktoré žijú neškodne na a vo vnútri tela. To znamená, že ju môžete nájsť na koži, v ústach, na genitáliách a v črevách. Problém nastáva, keď sa kandida premnoží a naruší rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami.

K tomu môže dôjsť v dôsledku nezdravej, sladkej stravy, liečby antibiotikami, stresu, oslabenia imunitného systému, antikoncepcie, cukrovky a hormonálnej nerovnováhy. Pretože je príčin toľko, nie je prekvapivé, že asi 75 % žien malo vaginálnu kvasinkovú infekciu a asi 45 % ju bude mať viac než raz. Ak však dokážete konať rýchlo, môžete príznaky kandidy zastaviť skôr, než vážne ovplyvnia váš život.

Príznaky kandidy: 8 varovných signálov

Než zistíme, ako sa kandidy zbaviť, poďme spoločne identifikovať jej najčastejšie príznaky.

1. Nepríjemný zápach, svrbenie a výtok

Premnoženie kandidy v genitáliách vedie k vaginálnej kvasinkovej infekcii, ktorá sa ľahko spozná podľa začervenania, opuchu, svrbenia, bolestivého pohlavného styku a hustého bieleho výtoku. 

2. Nadúvanie, vetry a tráviace problémy

Keď kandida ovládne črevá, naruší rovnováhu mikrobioty, nadmerne fermentuje sacharidy a vyvoláva zápaly, čo môže viesť k neobvyklému nadúvaniu, nadmerným vetrom, žalúdočným problémom alebo zápche. 

3. Pocit únavy a vyčerpania

Keď kandida naruší rovnováhu v črevách, zhorší ich schopnosť správne vstrebávať živiny. To znamená, že pre zdravú hladinu energie nezískate potrebné živiny. Kandida navyše v rámci svojich metabolických procesov produkuje toxíny. Tieto toxíny môžu unikať do krvného obehu, čím zhoršujú zápal a zvyšujú únavu.

4. Mozgová hmla a zlá pamäť

Jedným z hlavných toxínov, ktoré kandida produkuje, je acetaldehyd, ktorý má známe neurotoxické účinky a môže narušovať kognitívne funkcie. V kombinácii so zvýšenou únavou môže byť ťažké sa sústrediť a zapamätať si veci.

5. Nezastaviteľná chuť na cukor a sacharidy

Kandide sa darí na cukre a sacharidoch. Čím viac kandidy máte v črevách, tým silnejšia je vaša túžba po týchto potravinách. A keď kandide poskytujete viac cukru, podporujete jej rast, čo vedie k začarovanému kruhu nekonečných plesňových infekcií, chutí na jedlo a priberania na váhe.

Nezastaviteľné chute na sladké

6. Závažné sezónne alergie

Zhoršenie sezónnych alergií je často prehliadaným príznakom kandidy, ktorý vzniká v dôsledku kombinácie oslabeného imunitného systému, zvýšeného zápalu a poškodenia črevnej bariéry, čo umožňuje ľahší prienik alergénov a toxínov do krvného obehu.

7. Pocit smútku, úzkosti alebo podráždenosti

Keď sa cítite unavení, nafúknutí alebo vás trápi svrbivá infekcia, je logické, že nebudete prekypovať radosťou. Okrem toho kandida ovplyvňuje aj produkciu neurotransmiterov v črevách, vrátane serotonínu a dopamínu, ktoré sú kľúčové pre vašu náladu, emócie a motiváciu.

8. Opakované infekcie

Nemôžete sa zbaviť infekcie močových ciest, dutín alebo pľúc? Keď kandida naruší rovnováhu črevnej mikroflóry a vyřadí váš imunitný systém, môžete neustále kašľať, mať bolesti v krku alebo často močiť. 

3 jednoduché kroky k prirodzenému vyliečeniu kandidy

Ak chcete čo najrýchlejšie potlačiť premnoženie kandidy a obnoviť rovnováhu mikrobioty, musíte postupovať v troch krokoch súčasne.

1. krok: Nechajte kvasinky vyhladovať

Prvým krokom je vylúčenie potravín, ktorými sa kvasinky živia. Patria sem všetky potraviny, ktoré sa pri rozklade menia na jednoduché cukry. Okrem toho by ste sa mali vyhnúť aj všetkým fermentovaným potravinám, pretože môžu obsahovať kvasinky alebo plesne, ktoré môžu potenciálne prispievať k rastu kandidy. Pozrite sa, akým potravinám sa vyhnúť:

 • cukry a dezerty,
 • obilniny a lepok,
 • fermentované potraviny, 
 • fazuľa a škrobová zelenina,
 • ovocie s vysokým glykemickým indexom,
 • mliečne výrobky, 
 • pivo a víno a 
 • huby.

Diéta je pri premnožení kandidy veľmi prísna, ale nevyhnutná. Existuje však jedno riešenie, ktoré môže výrazne skrátiť dobu trvania tejto diéty a zmierniť príznaky kandidy. Niekto vidí výsledky už za 10* dní! Vydržte to.

2. krok: Zmeňte svoj jedálniček

Po vylúčení potravín, ktoré kandida miluje, by ste ich mali nahradiť potravinami, ktoré bránia jej rastu a zároveň vás dobre zasýtia. Patria medzi ne: 

 • kapustovitá zelenina,
 • potraviny bohaté na bielkoviny,
 • orechy a semená,
 • ovocie s nízkym obsahom cukru,
 • kokosový olej,
 • cesnak,
 • zázvor,
 • kurkuma a
 • sladidlá bez cukru.

3. krok: Zvýšte počet dobrých baktérií

Pri premnožení kandidy dochádza k výraznému narušeniu črevného mikrobiómu. Preto je potrebné obnoviť túto rovnováhu doplnením dobrých baktérií obsiahnutých v probiotikách.

Mali by ste sa však vyhnúť prírodným probiotikám, ako je jogurt, kyslá kapusta, kimči a kombucha, pretože môžu mať opačný účinok. Môžu totiž obsahovať veľké množstvo cukru a určité druhy bakteriálnych kmeňov a kvasiniek, ktoré by mohli rast kandidy ešte zhoršiť.

Ak chcete potlačiť rast kandidy, je najlepšie zvoliť probiotické výživové doplnky, ako je Vaginal Biotic. Tento doplnok bol navrhnutý špeciálne pre ženy a bolo preukázané, že bojuje proti vaginálnej kvasinkovej infekcii a navyše obnovuje rovnováhu v črevách a pohlavnom ústrojenstve!

Už za 10* dní klesne hladina kandidy vo vašej vaginálnej flóre a zvýši sa počet dobrých baktérií. Tým získate rýchlu úľavu od nepríjemných príznakov kandidy, ktoré sme uviedli vyššie.

Okrem 6 kmeňov kyseliny mliečnej je prípravok obohatený o zložky, ktoré udržujú váš imunitný systém silný a urogenitálny systém zdravý: vlákninu, zinok, biotín, stopky čerešní a ovsený extrakt. Váš imunitný systém tak môže lepšie bojovať s budúcimi infekciami, vrátane kandidy!

Na záver

Ak budete dodržiavať všetky tri kroky, dostanete kandidu rýchlo pod kontrolu. Ako ale môžete zabrániť tomu, aby sa kandida znovu premnožila?

Všetci vieme, že dodržiavanie takto prísnej diéty nie je príliš udržateľné ani príjemné. Najlepšou voľbou je teda pokračovať v podpore mikrobioty pomocou Vaginal Biotic a zároveň udržiavať stravu vyváženú. Týmto postupom zabránite premnoženiu kandidy od základu.

Zdroje:

Harvard Health. (2023, September 21). Vaginal yeast infection. https://www.health.harvard.edu/a_to_z/vaginal-yeast-infection-a-to-z

Rapisarda, A. M. C., Pino, A., Grimaldi, R. L., Caggia, C., Randazzo, C. L., & Cianci, A. (2023). Lacticaseibacillus rhamnosus CA15 (DSM 33960) strain as a new driver in restoring the normal vaginal microbiota: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Frontiers in Surgery, 9. https://doi.org/10.3389/fsurg.2022.1075612

Produkty pre Vás