9 tipov, ako sa navždy zbaviť kvasinkových infekcií

Odhaduje sa, že 75 % žien sa aspoň raz, ak nie častejšie, ročne stretáva s pálením, nepríjemným zápachom a podivne vyzerajúcim výtokom. Väčšina riešení sa však zameriava iba na liečbu príznakov. Prečítajte si, ako kvasinkovým infekciám predchádzať.

Pomoc – kvasinkové infekcie!

Nezamerajte sa iba na príznaky – predchádzajte problému!

Ak ste žena, pravdepodobne ste aspoň raz prekonali vaginálnu kvasinkovú infekciu. A čo ste urobili? Kúpili si predpísané liečivá a zásobili ste sa drahými antibakteriálnymi mydlami. Bolo to nepríjemné, svrbilo to, bolo to nepohodlné, ale nakoniec ste to prekonali. Ale potom sa to stalo druhýkrát, tretíkrát, štvrtýkrát...

Vtedy ste si uvedomili, že „liečba príznakov“ nikam nevedie. A tak vám napadlo - existuje spôsob, ako kvasinkové infekcie raz a navždy zastaviť? Odpoveď znie áno!

Deväť spôsobov prevencie vaginálnych kvasinkových infekcií

1. Obmedzte príjem cukru

Vaginálna infekcia zvyčajne spôsobuje huba Candida, ktorej sa darí v sladkom prostredí, ale neznáša protizápalové, kyslé a fermentované potraviny. Jej rast teda môžete potlačiť konzumáciou zdravej stravy plnej probiotík.

2. Vyhýbajte sa stresu

Vieme, že sa to ľahšie povie, ako urobí. Napriek tomu vedzte, že stres výrazne oslabuje váš imunitný systém a narúša hormonálnu rovnováhu, čo môže viesť k premnoženiu škodlivých baktérií. 

3. Prejdite na bavlnenú spodnú bielizeň

Kvasinkám sa darí v teplom a vlhkom prostredí, ktoré vytvára nepriedušná spodná bielizeň (alebo plavky). Namiesto syntetickej bielizne voľte bavlnenú.

4. Bielizeň perte na 60° alebo 90°

Spodnú bielizeň by ste mali vždy prať pri vysokých teplotách, aby ste zničili živé kvasinky alebo baktérie. Ak máte aktívnu infekciu, je tiež dôležité dôkladne vyčistiť uteráky, posteľnú bielizeň a oblečenie.

5. Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky

Keď sa stretávate s nepríjemným zápachom spôsobeným vaginálnou kvasinkovou infekciou, môže vás lákať použiť voňavé pracie prostriedky a aviváže, ale to by mohlo vaše problémy len zhoršiť.

6. Používajte mydlá s priaznivým pH

Pravdepodobne ste to už počuli, ale nemôžeme to dostatočne zdôrazniť – používajte iba hygienické produkty, ktoré zodpovedajú vášmu prirodzenému vaginálnemu pH. Hľadajte mydlá s pH v rozmedzí 3,8 až 4,5.

7. Kúpanie bez bubliniek

Mali by ste sa tiež vyhýbať kúpeľom s penou, pretože tieto peny do kúpeľa môžu narušiť vaginálnu flóru. Myslite na to, že žiadny kozmetický alebo hygienický prípravok by sa nikdy nemal dostať do vašich intímnych partií – ani náhodou!

8. Vyhnite sa lubrikantom so sladidlami

Niektoré lubrikanty obsahujú cukry, napríklad glycerín alebo sorbitol, aby boli šmykľavé, čo môže v podstate podporovať vaginálne kvasinky. Lepšou alternatívou sú lubrikanty na báze silikónu.

9. Buďte opatrní ohľadom svojich liekov

Nemôžeme vám povedať, aby ste zahodili antibiotiká alebo antikoncepciu, ale mali by ste mať na pamäti, že niektoré lieky menia vašu mikrobiotu a ohrozujú váš imunitný systém.

Riešenie „všetko v jednom“, ktoré udržuje infekcie na uzde

Zoznam odporúčaní sa môže zdať dlhý, ale existuje jedno riešenie, ktoré zabraňuje vaginálnym kvasinkovým infekciám a zároveň zmierňuje ich príznaky – Vaginal Biotic!

Tento prírodný doplnok obsahuje veľmi silnú probiotickú zmes, ktorá chráni váš imunitný systém, obnovuje rovnováhu vaginálnej mikroflóry a potláča rast zlých baktérií aj po ukončení užívania kapsúl.

Prečo sú probiotiká v boji proti vaginálnym kvasinkovým infekciám také účinné?

Črevná mikrobiota

Črevná mikrobiota je totiž hlavnou obrannou líniou vášho imunitného systému. Ak sú vaše črevá odolné, budete lepšie odolávať stresu, občasným pôžitkom, a dokonca aj liečbe antibiotikami. To všetko je totiž hlavnou príčinou týchto infekcií.

Probiotiká navyše posilňujú vaginálnu mikroflóru, čo zabraňuje premnoženiu zlých baktérií zakaždým, keď je rovnováha narušená zvonku. Máme na mysli dráždivé mydlá, tesné oblečenie a syntetickú bielizeň. Týmto veciam by ste sa samozrejme mali stále vyhýbať, ale aspoň vám nehrozí infekcia z nosenia peknej krajkovej bielizne alebo plaviek!

Iba špecializované vaginálne probiotikum môže pomôcť

Rôzne probiotické kmene majú rôzne účinky na zdravie, takže pri riešení tohto problému dosiahnete najlepšie výsledky s probiotikami, ktoré majú dokázateľné účinky na pohlavné ústrojenstvo.

Superhviezdny probiotický kmeň vo Vaginal Biotic sa nazýva Lactobacillus rhamnosus CA15 a bolo klinicky dokázané, že je obzvlášť účinný pri obnove vaginálnej rovnováhy – a to iba za 10 dní! Bolo tiež dokázané, že tento probiotický kmeň zmierňuje vaginálne problémy u viac ako 50* % z vás a pomáha vám cítiť sa lepšie doma aj v spoločnosti. Navyše po ukončení užívania doplnku bude rovnováha mikrobioty zachovaná po dobu najmenej 30 dní.

Mali by ste tiež mať na pamäti, že probiotiká vám príliš nepomôžu, pokiaľ baktérie neprežijú počas skladovania, prepravy alebo cesty tráviacim traktom. Preto venujeme osobitnú pozornosť stabilite a účinnosti (200 miliárd CFU/g) našej probiotickej zmesi.

Okrem 6 probiotických kmeňov je zloženie Vaginal Biotic obohatené aj o prebiotickú vlákninu, zinok, biotín, čerešňové stonky a ovsený extrakt. Tieto zložky spoločne podporujú zdravie celého urogenitálneho systému a udržujú odolnosť vášho imunitného systému.

Nepremárnite ďalší deň kvôli vaginálnym kvasinkovým infekciám!

Tieto nepríjemné infekcie vám môžu poriadne zraziť sebavedomie, zničiť intímne chvíle s vašimi drahými a donútiť vás zrušiť zaujímavé plány. Nesmiete však dopustiť, aby zlé baktérie zvíťazili. S Vaginal Biotic už kvôli kvasinkovým infekciám nestratíte ani deň (alebo týždeň)!

Zdroje

Egan, M. E., & Lipsky, M. S. (2000). Diagnosis of Vaginitis. American Family Physician, 62 (5), 1095 – 1104.