Odhalenie antibiotík: pochopenie ich skrytého vplyvu na črevný mikrobióm a liečivá sila probiotík

Hoci antibiotiká spôsobili revolúciu v medicíne a zachránili nespočetné množstvo životov, dnes vieme, že ich účinky majú svoju cenu. Nedávny výskum odhalil, že aj krátke užívanie antibiotík môže narušiť krehkú rovnováhu v črevnom mikrobiome, ktorý hrá dôležitú úlohu v našom zdraví, od pomoci pri kontrole trávenia až po posilnenie imunitného systému.

The complicated relationship between antibiotics and the gut microbiome

Problém s antibiotikami

Hoci sú antibiotiká nevyhnutnosťou, musíme si byť vedomí všetkých rizík, ktoré prinášajú. Pravdepodobne sme už všetci počuli o probléme rezistencie na antibiotiká. K tej dochádza vtedy, keď nadmerné používanie antibiotík spôsobí, že baktérie sa voči nim stanú odolnými, čím sa liečba časom stane menej účinnou. 

Rovnako naliehavým problémom, ktorý sa preukázal v nedávnych štúdiách, je však vplyv antibiotík na zdravie našich čriev. Dokonca aj krátky cyklus užívania antibiotík môže narušiť krehkú rovnováhu črevného mikrobiómu a spôsobiť rôzne potenciálne zdravotné problémy, ako sú hnačka, nadúvanie, nevoľnosť alebo žalúdočné kŕče.

Pozoruhodný svet črevnej mikroflóry

Naše telo je plné miliónov a miliónov mikroskopických baktérií, kvasiniek a vírusov, ktoré sa súhrnne nazývajú mikróby. Ak by sme spočítali všetky bunky v našom tele, zistili by sme, že sme len zo 43 % ľudia. Zvyšok sú vlastne baktérie. 

Črevný mikrobióm je obrovská zbierka mikroorganizmov, ktoré žijú predovšetkým v hrubom čreve. Môže vážiť 1 až 2 kilogramy a funguje ako ďalší orgán, ktorý je nevyhnutný pre ľudské zdravie. Môže nám pomáhať tráviť potravu, ovládať náš imunitný systém a podporovať zdravie nášho srdca a mozgu.

The gut

Narušená rovnováha mikrobiómu a znížená mikrobiálna diverzita, ku ktorej dochádza po liečbe antibiotikami, môže mať vážne dôsledky pre ľudské zdravie. Znížená rozmanitosť mikroorganizmov nás môže urobiť zraniteľnejšími voči infekciám spôsobeným mikróbmi zodpovednými za hnačku a kolitídu.

Keďže mikrobiota zohráva v našom tele dôležitú úlohu, mnohé štúdie** dospeli k záveru, že nerovnováha mikróbov v črevách môže súvisieť s vážnejšími stavmi, než sú len hnačka a žalúdočné kŕče. Niektoré z nich zahŕňajú obezitu, cukrovku, astmu a alergie a nedávna štúdia** dokonca spojila perorálne antibiotiká so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva.

Hoci každý človek reaguje na antibiotiká inak, štúdie** so zdravými účastníkmi ukázali, že aj jeden cyklus liečby antibiotikami môže zásadne zmeniť mikrobióm. V niektorých prípadoch môže trvať mesiace alebo dokonca roky, kým sa obnoví pôvodné druhové zloženie v čreve.

Tri spôsoby prirodzenej ochrany mikrobiómu pred antibiotikami

Hoci dôkazy o vplyve antibiotík na rovnováhu v črevách sú alarmujúce, existujú spôsoby, ako môžeme pomôcť chrániť a obnoviť svoj mikrobióm. Niektoré z týchto spôsobov sú nasledovné:

A varied diet

1. Rozmanitosť stravy

Konzumácia rozmanitých potravín vedie k rozmanitosti mikrobiómu a dobrému zdraviu čriev. Snažte sa do svojho jedálnička zaradiť viac zeleniny a celozrnných výrobkov. Celozrnné výrobky, ako je jačmeň, quinoa, proso a hnedá ryža, obsahujú veľké množstvo vlákniny a dobrých sacharidov, ktoré sú trávené črevnými baktériami a prospievajú pri chudnutí a kontrole cukrovky.

2. Do stravy zaraďte prebiotické potraviny

Prebiotiká sú zvyčajne potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktoré pôsobia ako potrava pre zdravé baktérie v črevách, stimulujú ich rast a zlepšujú rovnováhu mikrobiómu. Príkladom prebiotických potravín je čakanka, banán, špargľa, jablká a ovos.

3. Zvážte zaradenie fermentovaných potravín

Fermentované potraviny, ako sú kefír, jogurt, kyslá kapusta a uhorky, sú skvelým zdrojom zdravých baktérií (najmä laktobacilov), ktoré môžu znížiť počet škodlivých organizmov v črevách.

4. Obmedzte príjem umelých sladidiel a spracovaných potravín

Predpokladá sa, že spracované a vyprážané potraviny bohaté na transmastné kyseliny negatívne ovplyvňujú zdravie čriev. Podobne niektoré dôkazy** ukazujú, že umelé sladidlá môžu zvyšovať hladinu cukru v krvi tým, že podporujú rast nezdravých črevných baktérií. 

Martina cesta za obnovou mikrobiómu a znovuzískaním zdravia

Volám sa Marta a mám viac ako 40 rokov. Chcem sa s vami podeliť o svoj príbeh o problémoch, ktoré som mala so svojimi črevami po užívaní antibiotík. Všetko sa to stalo minulú zimu, keď som začala mať problémy s močením. Najprv som si myslela, že zmiznú samé, ale keď sa tak nestalo, skončila som u lekára. Ten mi povedal, že mám infekciu močových ciest a predpísal mi antibiotiká. Lieky čoskoro pomohli. Ale asi mesiac po tom, ako som ich prestala užívať, sa moje problémy vrátili a musela som absolvovať ďalšie kolo antibiotík! Musel som ich užívať dlhšie a dávka bola oveľa silnejšia. 

Po ukončení liečby som si všimla, že sa mi úplne narušilo trávenie, mal som žalúdočné kŕče, občasné hnačky a nadúvanie bez ohľadu na to, čo som zjedla. Myslela som si, že som ešte k tomu všetkému chytila nejakú žalúdočnú nevoľnosť, ale lekár mi povedal, že to nie je pravda. Cítila som sa beznádejne a frustrovane, pretože som nevedela, čo mám robiť. Našťastie jedna z mojich najbližších priateliek je odborníčka na výživu, a tak som sa rozhodla požiadať ju o radu. 

Keď som sa jej zverila so svojimi problémami, hneď ju napadlo, že za to môžu antibiotiká, ktoré narušili môj črevný mikrobióm. Vysvetlila mi, ako môžu antibiotiká ovplyvniť rovnováhu prospešných baktérií v črevách, čo vedie k poruchám trávenia a hnačkám. So zdesením zistila, že môj lekár mi neodporučil žiadne probiotiká, ktoré by mi pomohli obnoviť zdravie čriev počas liečby antibiotikami a po nej.

Antibiotics

„Odporúčanie, ktoré mi pomohlo zbaviť sa tráviacich problémov.“

Na radu svojej kamarátky som sa rozhodla vyskúšať probiotiká. Navrhla mi, aby som sa poobzerala po produkte s rôznymi kmeňmi baktérií mliečneho kvasenia, najmä Lactobacillus a Bifidobacterium, a tak som sa rozhodla, že predtým, ako si niečo kúpim, ešte trochu zagooglujem. 

Pri skúmaní rôznych probiotických doplnkov som zistila, že musím venovať veľkú pozornosť tomu, ako sú vyrobené. Ukázalo sa, že mnohé probiotiká môžu byť neúčinné, pretože prospešné baktérie nie sú chránené pred tráviacimi šťavami a do čreva sa ich dostane len malé množstvo. A to som nechcel. Chcela som výrobok, ktorý by mi pomohol zbaviť sa mojich tráviacich problémov. 

Po dôkladnom prieskume som našla fantastický výrobok s patentovanou zmesou 9 kultúr baktérií mliečneho kvasenia. Obsahoval kmene, ktoré spomínal môj priateľ, a ešte nejaké navyše! Obsahoval aj topinambur a čakanku, ktoré sľubovali ďalšiu podporu tráviaceho a imunitného systému. Produkt som si kúpila a začala som ho pravidelne užívať. 

Musím povedať, že probiotiká mali veľmi pozitívny vplyv na moje zdravie. Postupne som začala pozorovať zlepšenie trávenia a zvýšila sa mi hladina energie. Čoskoro som sa opäť cítil úplne zdravý.

Teraz sa cítim stopercentne dobre a pripisujem to sile probiotík. Som naozaj vďačná, že som našla riešenie, ktoré mi pomohlo. Bola to cesta, ktorá mi otvorila oči, a som rada, že som sa dozvedela o dôležitosti zdravia čriev a potenciálnych výhodách probiotík pre celkovú pohodu.

Synbiotic Premium – dokonalý spojenec pre vaše črevá počas liečby antibiotikami a po nej

Tento výnimočný probiotický produkt je vedecky podložené riešenie pre črevá v pohodlnej forme kapsúl. Zloženie na prírodnej báze zohráva dôležitú úlohu pri obnove rovnováhy mikrobioty a podpore zdravšieho črevného prostredia. 

Najvýraznejšou vlastnosťou Synbiotic Premium je pozoruhodná patentovaná kombinácia 9 bakteriálnych kmeňov známa ako Megaflora 9 Evo. Mať toľko kmeňov v jednom výrobku je nevyhnutné, pretože každý kmeň poskytuje črevám iný prínos. Vďaka Megaflora 9 Evo zabezpečuje naše zloženie komplexnú podporu črevného mikrobiómu.

Okrem zloženia má Synbiotic Premium ešte jedno eso v rukáve: špeciálna ochranná vrstva ProbioAct® zaručuje 90 % mieru prežitia prospešných baktérií. Táto patentovaná technológia zabezpečuje prežitie baktérií na ich ceste do čreva, kde začínajú pôsobiť.

Vďaka tejto vysokej miere prežitia je Synbiotic Premium 90*x účinnejší ako bežné probiotiká, čo znamená, že 1,1 miliardy CFU (jednotiek tvoriacich kolónie) obsiahnutých v komplexe Megaflora 9 Evo je rovnako účinných ako 99 miliárd CFU v bežnom nechránenom výrobku.

Receptúra bola ďalej obohatená o extrakt z topinamburu, ktorý podporuje imunitný systém, a o extrakt z čakanky, ktorý podporuje trávenie a zdravie pečene. Táto jedinečná kombinácia zložiek ponúka širokú škálu výhod pre črevá, vďaka čomu je Synbiotic Premium najlepším riešením pre vaše črevá počas liečby antibiotikami a po nej.

Vyskúšajte Synbiotic Premium bez rizika! 

Iba po obmedzenú dobu ponúkame špeciálnu zľavu na tento fantastický probiotický produkt, ktorý pomôže obnoviť rovnováhu vášho črevného mikrobiomu a zmierniť problémy, ako je nadúvanie, zápcha, nepravidelné návštevy toalety, nedostatok energie a ďalšie problémy súvisiace so zdravím čriev!

Sme si takí istí účinnosťou Synbiotic Premium, že ponúkame 30-dňovú záruku vrátenia peňazí!

Poponáhľajte sa, skladové zásoby sú obmedzené a produkt rýchlo mizne z našich políc!

*Upozornenie: Účinky výrobku sa môžu u jednotlivých osôb líšiť a môžu sa líšiť od účinkov opísaných na webovej stránke. Naše výrobky nie sú určené na prevenciu, liečbu alebo vyliečenie akejkoľvek choroby alebo závažného ochorenia. Je dôležité dodržiavať vyváženú stravu a zdravý životný štýl.

** Zdroje:

Patangia DV, Anthony Ryan C, Dempsey E, Paul Ross R, Stanton C. Impact of antibiotics on the human microbiome and consequences for host health. Microbiology Open. 2022 Feb;11(1):e1260. doi: 10.1002/mbo3.1260. PMID: 35212478; PMCID: PMC8756738.

Wang J, Xiang Q, Gu S, Gu Y, Yao M, Huang W, Gao W, Tang LL. Short- and Long-Term Effects of Different Antibiotics on the Gut Microbiota and Cytokines Level in Mice. Infect Drug Resist. 2022;15:6785-6797
https://doi.org/10.2147/IDR.S388687

Fessl, S. (2022, May 5). What happens to the gut microbiome after taking antibiotics? The Scientist Magazine®. https://www.the-scientist.com/news-opinion/what-happens-to-the-gut-microbiome-after-taking-antibiotics-69970

Fast facts about the human microbiome - UW department’s web server. (n.d.).

https://depts.washington.edu/ceeh/downloads/FF_Microbiome.pdf

Robertson, R. (2023, April 3). How does your gut microbiome impact your overall health? Healthline. https://www.healthline.com/nutrition/gut-microbiome-and-health#TOC_TITLE_HDR_9

Produkty pre Vás

TRÁVENIE
-47%
Špeciálna cena 7,99 € Bežná cena 14,99 €
Zobraziť produkt