Prínos pestreca mariánskeho pre pečeň

Pestrec mariánsky, kvitnúca bylina pochádzajúca zo Stredomoria, získal na popularite ako účinný výživový doplnok. Obľúbeným sa stal predovšetkým vďaka svojim priaznivým účinkom na pečeň. Existuje však mnoho ďalších sľubných využití a prínosov, na ktoré sa spoločne pozrieme.

V tomto článku sa dozviete, prečo je pestrec mariánsky považovaný za jeden z najúčinnejších prírodných prípravkov pre zdravie pečene, a to na základe tradičného použitia a vedeckých štúdií.

Kapsuly s pestrecom mariánskym

Tradičné využitie pestreca mariánskeho a moderná veda

Pestrec mariánsky (Sylibum marianum) sa v tradičnej medicíne využíva už viac ako 2000 rokov. Jeho liečebné využitie je doložené v rôznych starovekých civilizáciách, vrátane Grékov, Rimanov a Egypťanov. Vďaka tomuto historickému využitiu má dnes povesť účinnej bylinky podporujúcej činnosť pečene.

Staroveké grécke a rímske lekárstvo

Gréci a Rimania boli jednými z prvých, ktorí rozpoznali liečivú hodnotu pestreca mariánskeho. Staroveký grécky lekár Dioskoridés vo svojom zásadnom diele „De Materia Medica“ popísal použitie pestreca mariánskeho na liečbu hadích uštipnutí a rôznych ochorení pečene.

Podobne Rimania používali pestrec mariánsky ako liek na choroby pečene, zažívacie problémy a žlčníkové problémy. Jeho používanie zaznamenal vo svojich encyklopedických spisoch aj rímsky prírodovedec Plinius Starší.

Európska bylinná medicína

Po celý stredovek bol pestrec mariánsky základom európskej bylinnej medicíny. Bežne sa používal pri poruchách pečene a žlčníka, žltačke a na podporu tvorby žlče.

Vtedajší bylinkári, ako napríklad Nicholas Culpeper, chválili jej schopnosť podporovať pečeň a liečiť ochorenia, ako je hepatitída a cirhóza. Verilo sa, že pestrec mariánsky chráni aj pred škodlivými účinkami alkoholu a toxínov zo životného prostredia.

Tradičná čínska medicína

V tradičnej čínskej medicíne (TCM) bol pestrec mariánsky cenený pre svoje detoxikačné vlastnosti. Používal sa na odstraňovanie tepla a toxínov z pečene, na podporu funkcie pečene a na zlepšenie celkového zdravotného stavu. Lekári praktizujúci TCM často kombinovali pestrec mariánsky s ďalšími bylinkami, aby zvýšili jeho liečebné účinky.

Ájurvédska medicína

V ajurvédskej medicíne sa pestrec mariánsky používal na vyrovnanie telesných dóš (energetických síl) a na zlepšenie zdravia pečene. Často sa predpisoval pri ochoreniach súvisiacich s pečeňou, vrátane zápalov, zväčšenia a prekrvenia. Vďaka svojim chladivým a čistiacim vlastnostiam bola táto bylina vhodná na liečbu rôznych porúch súvisiacich s pittom (teplom).

Ľudová medicína

V rôznych kultúrach a ľudových tradíciách sa pestrec mariánsky používal pri rôznych ochoreniach. V európskom ľudovom liečiteľstve sa vďaka svojim protizápalovým účinkom používal na liečbu kožných ochorení, ako sú ekzémy a psoriáza a tiež na podporu laktácie u dojčiacich matiek.

Moderné tradičné použitie

Tradičné využitie pestreca mariánskeho má aj dnes vplyv na jeho použitie v prírodnej a holistickej medicíne. Je široko používaný na podporu detoxikácie pečene, zlepšenie trávenia a podporu celkového zdravia. Historická povesť byliny ako pečeňového tonika zostáva jej najvýznamnejšou vlastnosťou, ktorá je podložená ako neoficiálnymi dôkazmi, tak vedeckým výskumom .

Pestrec mariánsky a pečeň

Vedecky overená účinnosť pestreca mariánskeho

Tradičné využitie pestreca mariánskeho, najmä pre zdravie pečene, bolo rozsiahle potvrdené moderným vedeckým výskumom. Účinná látka pestreca mariánskeho, známa ako silymarín, sa skladá zo skupiny flavonoidov, medzi ktoré patria silybín, izozybín, silydianín a silychristín. Tieto zlúčeniny sú primárne zodpovedné za liečebné účinky byliny.

Hepatoprotektívne vlastnosti pestreca mariánskeho

Jedným z najlepšie zdokumetovaných prínosov pestreca mariánskeho sú jeho vlastnosti chrániace pečeň. Bolo dokázané, že silymarín chráni pečeňové bunky pred poškodením spôsobeným toxínmi, alkoholom a liekmi. Deje sa tak preto, že stabilizuje bunkové membrány, zabraňuje prieniku toxínov a zvyšuje regeneračné schopnosti pečeňových buniek. 

  • Stabilizácia bunkovej membrány: silymarín pomáha posilňovať vonkajšie membrány pečeňových buniek, čím sťažuje prienik toxínov a ich poškodenie.
  • Antioxidačná aktivita: silymarín je silný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály, znižuje oxidačný stres a zabraňuje poškodeniu buniek. Štúdie preukázali, že silymarín zvyšuje hladinu glutatiónu v pečeni až o 35 %, čo je kľúčové pre detoxikačné procesy.

Klinické štúdie a výskum

Účinky pestreca mariánskeho na pečeň skúmal rad klinických štúdií. Tieto štúdie poskytujú presvedčivé dôkazy o jeho účinnosti pri liečbe rôznych pečeňových ochorení

  • Ochorenie pečene: štúdia publikovaná v časopise Hepatology zistila, že silymarín významne zlepšuje funkciu pečene u pacientov s chronickým ochorením pečene, vrátane cirhózy a hepatitídy. Pacienti liečení silymarínom vykazovali znížené hladiny pečeňových enzýmov, čo svedčí o menšom zápale a poškodení pečene.
  • Poškodenie pečene spôsobené alkoholom: výskum publikovaný v časopise The American Journal of Medicine preukázal, že pestrec mariánsky môže znížiť riziko poškodenia pečene u osôb s ochorením pečene spôsobeným alkoholom. U účastníkov, ktorí užívali silymarín, došlo na zníženie markerov poškodenia pečene a zlepšenie pečeňových funkčných testov.
  • Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD): štúdia v časopise Journal of Clinical Gastroenterology zistila, že silymarín v kombinácii s vitamínom E a fosfolipidmi zlepšuje hladiny pečeňových enzýmov a inzulínovú rezistenciu u pacientov s NAFLD.

Posilnenie regenerácie pečene

Jednou z jedinečných vlastností silymarínu je jeho schopnosť podporovať regeneráciu pečene. Výskum ukázal, že silymarín môže stimulovať tvorbu nových pečeňových buniek a napomáhať tak oprave a regenerácii poškodeného tkaniva pečene.

Štúdia publikovaná v časopise Phytotherapy Research preukázala, že silymarín zlepšuje regeneráciu pečene u potkanov po čiastočnej hepatektómii (chirurgické odstránenie časti pečene). Tento regeneračný účinok má zásadný význam pre pacientov s pečeňovými chorobami, u ktorých je schopnosť regenerácie pečene narušená.

Protizápalové a imunomodulačné účinky

Okrem antioxidačných vlastností má silymarín aj silné protizápalové účinky. Inhibuje produkciu zápalových cytokínov, ktoré zohrávajú úlohu pri chronických pečeňových ochoreniach.

Znížením zápalu pomáha pestrec chrániť pečeň pred ďalším poškodením a podporuje proces ich hojenia.

Bolo tiež preukázané, že silymarín moduluje imunitný systém, čím zvyšuje schopnosť organizmu bojovať proti infekciám a opravovať poškodené tkanivá. To je obzvlášť prospešné pri ochoreniach, ako je hepatitída, kde imunitný systém zohráva kľúčovú úlohu pri progresii ochorenia a uzdravení.

Výskum rakoviny

Nové výskumy naznačujú, že pestrec mariánsky môže mať potenciálne protirakovinové účinky. Laboratórne štúdie preukázali, že silymarín môže inhibovať rast rakovinových buniek a vyvolať apoptózu (programovanú bunkovú smrť) u niektorých typov rakoviny, vrátane rakoviny prostaty, prsníka a kože.

Predpokladá sa, že protinádorové účinky silymarínu sú dôsledkom jeho schopnosti vyvolať zástavu bunkového cyklu, inhibovať angiogenézu (tvorbu nových ciev, ktoré vyživujú nádory) a zvyšovať účinnosť chemoterapeutík. Aj keď je potrebný ďalší výskum, tieto zistenia zdôrazňujú potenciál pestreca mariánskeho ako doplnkovej terapie pri liečbe rakoviny.

Ochorenie pečene

Bezpečnosť a znášanlivosť

Pestrec mariánsky je všeobecne dobre znášaný, s nízkym výskytom nežiaducich účinkov. Bežné nežiaduce účinky, ak sa vyskytnú, sú mierne a môžu zahŕňať gastrointestinálne poruchy, ako je nevoľnosť, hnačka a nadúvanie.  

Väčšina ľudí síce volí krátkodobú terapiu pestrecom mariánskym dvakrát až trikrát ročne, ale klinické štúdie preukázali, že pestrec je bezpečný pre dlhodobé užívanie, a to aj vo vysokých denných dávkach.

Odporúčané dávkovanie

Pestrec mariánsky je k dispozícii v rôznych formách, vrátane kapsúl, tabliet, tinktúr a čajov. Najúčinnejšou formou je obvykle štandardizovaný extrakt obsahujúci 70-80 % silymarínu. 

Na podporu pečene sa bežne dávkuje 200-400 mg štandardizovaného extraktu z pestreca mariánskeho, ktorý sa užíva dvakrát až trikrát denne. Dávky sa však môžu líšiť v závislosti od individuálneho zdravotného stavu a mali by byť stanovené po konzultácii s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. 

Pestrec mariánsky

Hlavný problém pestreca mariánskeho pre pečeň: biologická dostupnosť

Jedným z hlavných problémov pestreca mariánskeho pre pečeň je nízka biologická dostupnosť silymarínu. To znamená, že iba malá časť účinnej látky je vstrebaná a využitá organizmom, čo obmedzuje jej účinnosť.

Vedecké riešenie: Fytozómová technológia

Vedci preto vyvinuli komplex silybínu a fosfatidylcholínu, známy tiež ako technológia fytozómov.

Tento komplex významne zvyšuje vstrebávanie a biologickú dostupnosť silymarínu, čím zaisťuje, že sa väčšie množstvo dostane do pečene a pôsobí blahodárne.

Extrakt z pestreca mariánskeho vo forme fytozómu je v porovnaní s bežným štandardizovaným extraktom desaťkrát biologicky dostupnejší, a teda účinnejší.

Predstavujeme Súpravu na ochranu pečene

Udržať si zdravú pečeň môže byť v zhone moderného života ťažké. Prírodné výživové doplnky z pestreca mariánskeho však môžu ponúknuť účinný prostriedok, ktorý napomáha detoxikácii pečene a zlepšuje ich funkciu. 

Krátka pečeňová očista dvakrát ročne pomáha udržiavať pečeň v špičkovej kondícii, zatiaľ čo pre osoby s abnormálnymi hodnotami pečene môže byť prospešný dlhší program detoxikácie pečene. 

Balíček na ochranu pečene využíva silu extraktu z pestreca mariánskeho vo forme fytozómov a ďalších zložiek podporujúcich pečeň, o ktorých je známe, že podporujú a posilňujú ich účinky, ako je púpava, artičoka, zázvor, koreň lopúcha, zelený čaj, čierne korenie a vitamíny a minerály, napr. cholín, selén, zinok a vitamín E.

Pestrec mariánsky je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov pre zdravie pečene. Jeho účinky presahujú rámec pečene, ovplyvňuje žlčník, črevá, imunitný systém, kožu, kosti, funkciu mozgu a ďalšie.

Zvýšená biologická dostupnosť silymarínu vďaka modernej fytosómovej technológii ďalej zvyšuje jeho terapeutický potenciál, takže pestrec mariánsky je nepostrádateľnou súčasťou doplnkov stravy pre zdravie pečene, ako je napríklad balíček Hepafar na detoxikáciu pečene.

Zdroje

Tedesco, D., et al. (2004). “Effects of silymarin, a prírodný hepatoprotector, v periparturient dairy cows.” Journal of Dairy Science, 87(7), 2239-2247.

Loguercio, C., & Festi, D. (2011). “Silybin and the liver: from basic research to clinical practice.” World Journal of Gastroenterology, 17(18), 2288-2301.

Pradhan, S. C., & Girish, C. (2006). “Hepatoprotective herbal drog, silymarín z experimentálnej medicíny to klinickej medicíny.” Indian Journal of Medical Research, 124(5), 491-504.

Federico, A., et al. (2017). “A nové silybín-vitamín E-phospholipid komplex improves inzulín resistance and liver damage in pacienti s NAFLD.” Journal of Gastroenterology, 52(9), 955-962.

Produkty pre Vás

DETOX PEČENE
-39%
Špeciálna cena 27,99 € Bežná cena 45,98 €
Zobraziť produkt
DETOX & OCHRANA PEČENE
-51%
Špeciálna cena 34,99 € Bežná cena 71,99 €
Zobraziť produkt