5 výhod beta karoténu pre vaše zdravie

Beta karotén je karotenoid (červenooranžové a žlté farbivo), ktorý dodáva niektorým druhom zeleniny výraznú farbu. Nájdete ho v mrkve, paradajkách, sladkých zemiakoch a ďalších. Čím intenzívnejšia je farba ovocia alebo zeleniny, tým bohatšie je na beta karotén.

Okrem toho, že je beta karotén silným antioxidantom, mení sa v tele na vitamín A a má mnoho zdraviu prospešných účinkov. Je nevyhnutný pre vašu celkovú pohodu, pretože sa stará o váš zrak, pokožku, imunitný systém a mozog.

Mrkvový džús

Zdravotné prínosy beta karoténu

Tu je 5 výhod beta karoténu, kvôli ktorým by mal byť nevyhnutnou súčasťou vášho jedálnička:

1. Zdravie očí

Beta karotén a vitamín A sú prospešné pre náš zrak. Nedostatok vitamínu A môže viesť k suchosti očí a nedostatok beta karoténu je spájaný so zlým periférnym a nočným videním.

Svetlá, obrazovky, čítanie zblízka a vystavenie UV žiareniu môžu v priebehu rokov zhoršiť váš zrak. Strava bohatá na karotenoidy podporuje zdravie očí a môže dokonca predchádzať ochoreniam očí. Ak chcete prirodzene zlepšiť svoj zrak, zvýšte príjem beta karoténu.

2. Zdravie pokožky

Beta karotén je silný antioxidant, ktorý je nevyhnutný pre zdravie pokožky. Chráni kožné bunky pred starnutím a poškodením slnkom a zároveň zlepšuje štruktúru a vzhľad pokožky. Tým, že antioxidanty znižujú zápaly, pomáhajú tiež pokožke obnovovať sa zvnútra.

Vystavovanie sa slnku a jeho škodlivému UV žiareniu môže spôsobiť hyperpigmentáciu a spálenie a predstavuje riziko rakoviny kože. Beta karotén má prirodzené opaľovacie vlastnosti, ktoré zvýšia vašu pigmentáciu bez rizika poškodenia slnkom.

Konzumáciou beta karoténu môžete dosiahnuť bronzové opálenie, zaistiť ochranu pokožky pred UV žiarením (SPF je stále povinný) a znížiť výskyt vrások, jemných liniek a hyperpigmentácie. 

3. Zdravie mozgu

Dlhodobá konzumácia potravín bohatých na karotenoidy môže zlepšiť kognitívne schopnosti.

Rada štúdií preukázala zdravotné prínosy vysokých hladín beta karoténu v krvi, napríklad lepšiu výkonnosť pamäte a nižšiu pravdepodobnosť zhoršenia kognitívnych funkcií vo vyššom veku.

Dopĺňanie beta karoténu môže tiež zabrániť zhoršeniu kognitívnych funkcií. U dospelých môže dôjsť k zlepšeniu verbálnej a kognitívnej pamäte.

Bolo zistené, že kombinácia beta karoténu s ďalšími živinami má najlepší vplyv na kognitívne funkcie. Tieto živiny musia mať vysoké antioxidačné vlastnosti, napríklad zinok, vitamín C a vitamín E.

4. Imunitný systém

Imunitný systém funguje v tele ako bezpečnostná ochrana. Zložitá sieť buniek, orgánov a bielkovín chráni telo pred infekciami. Táto sieť si pamätá každý mikrób (bacil), ktorý sa do tela dostal a bol porazený. Vďaka tomu je imunitný systém schopný mikróby čo najrýchlejšie rozpoznať a zlikvidovať, ak sa do tela znova dostanú.

Beta karotén ako silný antioxidant dokáže zmierniť zápal a posilniť imunitnú reakciu tým, že v tele zvyšuje počet buniek bojujúcich proti chorobám.

5. Zníženie rizika chronických ochorení

Každodenná konzumácia potravín bohatých na beta karotén môže znížiť riziko chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne choroby a rakovina. Antioxidanty pomáhajú znižovať oxidačný stres v tele, tlmia zápaly a neutralizujú škodlivé voľné radikály.

Výskum naznačuje, že antioxidačné vlastnosti karotenoidov môžu pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka, pľúc a pankreasu.

Bolo tiež zistené, že pri pravidelnej konzumácii môže beta karotén pomôcť predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a prípadne posilniť ochranu fajčiarov.

Ako zvýšiť hladinu beta karoténu pre zlepšenie pleti a celkového zdravia?

Keď sa rozhodujete, ktorý doplnok pre zdravie pokožky zvoliť, kapsuly UNDO Bronzan sú optimálnou voľbou.

Jedna kapsula Bronzanu obsahuje 12 prírodných zložiek, ktoré posilňujú imunitu, zlepšujú vzhľad pokožky a poskytujú krásne bronzové opálenie bez škodlivého slnečného žiarenia.

Mrkvový džús

UNDO Bronzan obsahuje karotenoidy (vrátane beta karoténu), lykopén, vitamíny C, E a B2 a minerály, ako je selén a meď.

Vďaka patentovanému výťažku z francúzskeho melónu Holimel® si môžete užívať leto bez obáv z hyperpigmentácie a zrýchleného starnutia spôsobeného slnečným žiarením. Holimel® zvyšuje ochranu proti UV žiareniu a odďaľuje spálenie o neuveriteľných 16* %.

Holimel® je navyše známy svojimi účinkami proti starnutiu a ochranou pred voľnými radikálmi. Štúdia preukázala neuveriteľné 63*% zvýšenie zastúpenia antioxidačných enzýmov v pokožke počas iba jedného mesiaca užívania. Antioxidačné enzýmy zabezpečujú neutralizáciu škodlivých voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť zdravé kožné bunky.

Doprajte svojej pleti krásny, slnkom pobozkaný vzhľad s našimi oceňovanými kapsulami UNDO Bronzan.

Nezmeškajte našu špeciálnu ponuku! Užívanie doplnku dlhšie ako jeden mesiac je najlepším spôsobom, ako si udržať opálenú pokožku a telo v najlepšej kondícii dlhšie. Ak si kúpite jedno balenie UNDO Bronzan, druhé získate zadarmo!

Nedovoľte, aby sa na vašom lete (a pokožke) podpísali spáleniny od slnka a hyperpigmentácia. Využite šancu chrániť ju zvnútra a udržať si opálený vzhľad po celý rok, nielen počas teplých mesiacov.

Zdroje

Griffiths K, Aggarwal BB, Singh RB, Buttar HS, Wilson D, De Meester F. Food Antioxidants and Their Anti-Inflammatory Properties: A Potential Role in Cardiovascular Diseases and Cancer Prevention. Diseases. 2016 Aug 1;4(3):28. doi: 10.3390/diseases4030028. PMID: 28933408; PMCID: PMC5456284. 

Abrego-Guandique DM, Bonet ML, Caroleo MC, Cannataro R, Tucci P, Ribot J, Cione E. The Effect of Beta-Carotene on Cognitive Function: A Systematic Review. Brain Sci. 2023 Oct 17;13(10):1468. doi: 10.3390/brainsci13101468. PMID: 37891835; PMCID: PMC10605009. 

Chew BP. Role of carotenoids in the immune response. J Dairy Sci. 1993 Sep;76(9):2804-11. doi: 10.3168/jds.S0022-0302(93)77619-5. PMID: 8227684. 

Tavani A, La Vecchia C. Beta-carotene and risk of coronary heart disease. A review of observational and intervention studies. Biomed Pharmacother. 1999 Oct;53(9):409-16. doi: 10.1016/S0753-3322(99)80120-6. PMID: 10554676. 

Shareck M, Rousseau M-C, Koushik A, Siemiatycki J and Parent M-E (2017) Inverse Association between Dietary Intake of Selected Carotenoids and Vitamin C and Risk of Lung Cancer. Front. Oncol. 7:23. doi: 10.3389/fonc.2017.00023. 

Stahl W, Sies H. β-Carotene and other carotenoids in protection from sunlight. Am J Clin Nutr. 2012 Nov;96(5):1179S-84S. doi: 10.3945/ajcn.112.034819. Epub 2012 Oct 10. PMID: 23053552. 

Robertet Groupe. (b. d.) Holimel®: Protect your skin daily from UV https://digital.h5mag.com/digital/edit-nutra_horizons_5_2021_ita/seppic/221702/Holimel_Leaflet_V03_LD__1_.pdf 

Produkty pre Vás